Dřevěná konstrukce s integrovanými panely a výsadbou zeleně, představující moderní udržitelnou architekturu na výstavě.

Salon dřevostaveb ’25 nabídne pohled do budoucnosti dřevěné architektury

Dřevo, architektura a technologie – to jsou hlavní témata Salonu dřevostaveb 2025. Jubilejní dvacátý ročník odstartuje 3. dubna mezinárodní konferencí a putovní výstavou nejlepších tuzemských dřevostaveb. Hlavními hvězdami programu budou architekti z dánského ateliéru Henning Larsen.

Salon dřevostaveb letos slaví 20 let své existence. Za tu dobu se stal etablovanou platformou pro prezentaci moderní dřevěné architektury a do další dekády vstupuje s vyhlídkou na změnu výškových limitů pro dřevěné konstrukce. Výročí často svádí k bilancování, dvacátý Salon se však bude dívat do budoucnosti. Pohled architektů, developerů, dřevařských firem i státu nabídne program celodenní konference, která se uskuteční 3. dubna v Národní technické knihovně v Praze.

Dřevostavby dávno nejsou jen rodinné domy. To, co na západ od nás platí už mnoho let, se konečně stává realitou i v České republice. Za poslední rok tu vyrostla dosud nejvyšší dřevěná administrativní budova i první developerské projekty. Už teď je jasné, že s výškou dřevostaveb poroste i chuť investorů je realizovat. Dvacátý Salon proto nebude pouze o architektuře. Chceme během jednoho dne vytvořit prostor pro sdílení zkušeností mezi odborníky na dřevostavby na jedné straně a investory z řad soukromých developerů, státu i měst na straně druhé,“ přibližuje hlavní cíl konference Pavel Horák, ředitel a zakladatel Salonu dřevostaveb.

Inspirace s Estonska i Dánska

Právě změnu v pohledu investorů na dřevostavby chce program konference reflektovat. Nabídne inspiraci z Estonska, kde je hlavním hybatelem udržitelné výstavby stát a dřevostavby zde díky veřejným investicím rostou závratným tempem. Představí se zahraniční developerské projekty včetně logistických hal nebo administrativních budov a nejnovější technologie, které obor posouvají dopředu.

Hlavními hvězdami konference budou architekti z renomovaného dánského ateliéru Henning Larsen, kteří mají dřevo ve své DNA. Mezi projekty ateliéru patří mimo jiné nejrozsáhlejší čtvrť ze dřeva v Evropě – Wood City Stockholm, největší evropská průmyslová hala ze dřeva nebo návrh Nového Hlaváku v Praze s odvážnou dřevěnou pergolou. Kromě přednášek nabídne program i řadu diskuzí, do kterých se budou moci zapojit také posluchači.

Přednáška o dřevěných stavbách na festivalu Salon dřevostaveb s prezentací projektů na velké obrazovce a publikem v moderním konferenčním sále.
Letošní ročník Salonu dřevostaveb se z CAMPu stěhuje do Národní technické knihovny v Praze. | Zdroj: Tomáš Princ

Otevřená výzva pro architekty

Salon dřevostaveb bude jako již tradičně také přehlídkou toho nejlepšího, co se u nás v poslední době urodilo na poli dřevěné architektury. Aktuálně finišuje první kolo výběru realizací pro letošní ročník výstavy. Architektonická studia mohou přihlašovat své stavby na webu Salonu už jen do 24. ledna. Podmínkou pro přihlášení je pouze aktuálnost realizace – nesmí být starší než dva roky – a vysoký podíl dřeva v nosné konstrukci.

Z přihlášených projektů bude vybráno dvacet staveb, které se představí široké veřejnosti po celé České republice. Slavnostní zahájení proběhne 3. dubna v Praze a dále výstava poputuje do Hradce Králové, Karlových Varů nebo Brna. „Za posledních dvacet let jsme veřejnosti odprezentovali na 600 skvělých projektů z Česka a Slovenska. Věřím, že i letos se sejde pestrý výběr staveb všech měřítek a Salon dřevostaveb bude nadále výkladní skříní oboru,“ uzavírá Pavel Horák.

Interaktivní dřevěná expozice s informačními panely a návštěvníky, včetně dětí na koloběžkách, na výstavě zaměřené na dřevostavby.
Přehlídku nejlepších realizací dřevěné architektury přináší Salon dřevostaveb již po dvacáté | Zdroj: Tomáš Princ

Zdroj: PR článek le Plan s.r.o.