Sluishuis: Plovoucí čtvrť v Amsterodamu
Projekt Sluishuis s veřejnými střechami a říčními chodníky situovaný na okraji Amsterodamu reinterpretuje klasickou typologii nádvoří pro život na vodě. Dánský BIG a holandský Barcode Architects navrhly Sluishuis na umělém ostrově na jezeře IJ v amsterdamské čtvrti IJburg. Čtvercový obytný blok obklopuje vnitřní přístav s dvojitou konzolou, která tvoří bránu jezera.
Komplex se nachází na pomezí hustě osídleného města a rozlehlé krajiny na okraji Amsterdamu. Tak jak je Sluishuis formovaný svým okolím, on sám dotváří okolí. Je blízko k velké infrastruktuře i k malým městským komunitám.
Projekt navíc „klame tělem“ – vypadá z každého úhlu jinak. Směrem k vodě je zdvižený a vytváří velkou bránu, která přivádí vodu z jezera do dvora, a navíc přináší denní světlo a výhledy do bytů budovy. Směrem k sousední městské čtvrti klesá jako kaskáda upravených teras, čímž vytváří přirozený přechod z panoramatu města do menšího přírodního prostředí.
Pocta Amsterodamu
Krátce po představení projektu řekl zakládající partner BIG Bjarke Ingels: „Na konci 20. století jsem strávil svoje formativní roky jako architekt v Holandsku, a tedy rád přispěji k architektuře města, které jsem tak dlouho miloval a obdivoval. Naše Sluishuis je koncipované jako městský blok v centru Amsterodamu plovoucí na jezeře IJ, doplněný o všechny aspekty městského života. Směrem k městu budova klesá, jako by zvala návštěvníky, aby vylezli na její střechu a vychutnali si panoramatický výhled na nové čtvrti a jezero. Směrem k vodě se, naopak, Sluishuis zvedá z řeky a otevírá obrovskou bránu pro lodě, které mohou vstoupit a zakotvit v přístavu ve vnitrobloku domu.
Spojení s veřejným prostorem
Okolo budovy se táhne promenáda, která pokračuje do vody a vytváří souostroví pro hausbóty, školu plachtění či plovoucí zahrady.
Chodník stoupá po kaskádových terasách budovy a slouží jako malá střešní ulice, která se nakonec vine na samý vrchol budovy, aby vytvořila vyhlídkovou plošinu nad jezerem. Pasáž nejen láká návštěvníky a sousedy, ale i vzájemně propojuje bytové jednotky, čímž přináší obyvatelům budovy pocit komunity.
„Světoznámé městské prostředí Amsterodamu vzniklo spojením vody a města. Nový Sluishuis se rodí ze stejné DNA, spojuje vodu a dům, a rozšiřuje možnosti aktivit, a tím i života okolo jezera,“ podotkl Andreas Klok Pedersen, partner BIG.
Silueta Sluishuis se mění, když se člověk pohybuje po budově. Na jednom místě se jeví jako příď lodi, která odráží vodu pod ní; na jiném místě jako vertikální park, který zve návštěvníky na procházku; a nakonec jako skutečný městský blok s přístupem na ulici s městskou živostí, kterou si mohou vychutnat obyvatelé, sousedi a zbytek Amsterdamu.
Udržitelnost na prvním místě
Udržitelnost Sluishuis je neoddělitelnou součástí projektu. S koeficientem energetické účinnosti 0 budova víc energie generuje, než spotřebuje. Požadavky na vytápění budovy jsou minimalizovány kombinací vysoce výkonných izolačních technik, trojitého zasklení a rekuperace tepla na ventilačních systémech a odpadových vodách.
Spotřebu energie dále snižuje systém zásobníků tepla a chladu v zemi na vytápění a chlazení v kombinaci s napojením na systém dálkového vytápění během špiček. Zbylou spotřebu energie na vytápění, tepelná čerpadla, větrání a LED osvětlení plně kompenzuje přibližně 2200 m² solárních panelů, kterým je věnovaný celý plovoucí ostrov přilehlý k projektu.
Vývojový tým věnoval zvláštní pozornost zelenému prostoru a sběru vody. Přední strany a vnitřní přístav budovy, které navrhl BIG Landscape, obsahují zahrady s místními druhy rostlin. Zeleň prochází skrz střešní terasy až do integrovaných květináčů, které časem vytvoří živou zelenou atmosféru.
SLUISHUIS
Lokalita: Amsterodam, Holandsko
Architekti: Bjarke Ingels Group a Barcode Architects
Investor: VORM, BESIX
Velikost: 49 000 m2
Počet bytů: 442
Realizace: 2022
Článek vyšel v časopisu ASB 2/2023.