Slunce, voda, zeleň. Brněnský park ukazuje svěží přístup k veřejnému prostoru
Vodní prvek, který přímo zve ke svlažení, kavárna s venkovním posezením, spousta zeleně a stínu. Tak by se dal ve stručnosti popsat zrekonstruovaný park na Moravském náměstí v Brně. Od svého otevření je prakticky v obležení lidí a svědčí o tom, že kvalitní veřejný prostor si své uživatele najde ihned.
Ještě před několika lety byl park poměrně neutěšeným místem v samém středu města, kudy lidé jen rychle probíhali. Neudržovaný a rozbitý mobiliář, po většinu roku nefunkční kašna a keře, pod kterými se to hemžilo odhozenými odpadky. Potenciál místa byl přitom značný. Nachází se jen pár kroků od frekventované pěší zóny, v samé blízkosti se nachází několik univerzitních budov a nedaleké piazzetta Janáčkova divadla se stala po své revitalizaci oblíbeným místem trávení volného času Brňanů.
Městská část Brno-střed, v jejíž správě se park nachází, proto uspořádala v roce 2016 otevřenou architektonickou soutěž na proměnu této lokality. Se svým návrhem tehdy zvítězil návrh studia Consequence forma architects od autorů Janicy Šipulové, Martina Sládka a Václava Navrátila.
Výsledná cena narostla
Porota tehdy ocenila, že návrh zdůraznil Moravské náměstí jako místo setkávání a typickou parkovou plochu. „Autoři správně pojmenovávají a akcentují nejfrekventovanější pěší trasu vedoucí od ústí Joštovy směrem k ulici Lidické v přirozené trajektorii, která je tečnou centrální zpevněné plochy. Návrh ve velké míře zachovává a respektuje stávající vzrostlé stromy,“ stálo tehdy ve zdůvodnění.
Cena rekonstrukce byla tehdy odhadována na 25 miliónů korun, realizace pak měla začít do roku 2018, což se nepodařilo. S obnovou parku se začalo teprve na začátku roku 2022 a cena narostla takřka šestinásobně – na výsledných 132 miliónů. Dílem za to mohla inflace a nárůst ceny stavební práce, svou roli však sehrálo také rozhodnutí klást důraz na prvky modrozelené infrastruktury.
Práce zahrnovaly vybudování technologie na zachycení dešťové vody, oživení zelených ploch, novou výsadbu a novou fontánu, která se okamžitě stala hitem mezi dětmi i dospělými. Původní hlubokou zastaralou nádrž vystřídal mělký kruh na úrovni chodníku o průměru 30 metrů, který bude celý zaplavený vodou. Má několik různých režimů, mimo jiné může mít podobu velkého jezera, stříkat vodu tryskami nebo tvořit vodní mlhu pro ochlazení v horkých dnech. Kašnu pak doplňuje eliptická 120 metrů dlouhá lavička vyrobena z brazilské třešně Jatobe a ocelové konstrukce, která váží 18 tun a obkresluje centrální část parku.
Součástí veřejného prostoru jsou také herní prvky pro děti i nová kavárna s veřejnými toaletami. Podnik se 14 místy uvnitř a 70 venku umístili autoři na konec okružní promenády pod starými stromy. Dominantou stavby je osmimetrová elipsa nazvaná Slunce, která podpírá střechu terasy a vznikla ve spolupráci architektů s umělcem Richardem Loskotem.
Minulost ukrytá pod pódiem
Do podoby místa nakonec promlouvá i minulost. Původně totiž v těchto místech stával tzv. Německý dům, který vznikl na konci 19. století jako protiváha českému Besednímu domu. V průběhu existence byl objekt centrem vzdělanosti a kultury brněnských Němců, ale během protektorátu také symbolickým místem nacistické germanizace Brna. Na konci války objekt vyhořel a nikdy nebyl obnoven.
Revitalizace parku tak zahrnovala i sanaci a zabezpečení podzemních prostor někdejšího Německého domu asi dva metry pod povrchem. Poblíž kavárny je pod dřevěným pódiem ukryté široké schodiště, které vede do čtyř klenutých prostor.
V parku přibylo 77 nových stromů, 68 keřů, 36.000 sazenic trvalek a na jaře přibude ještě 67.000 sazenic květin. Novinkou jsou hrací prvky a pískoviště pro děti i okružní pěšina určená pro rodiny s dětmi a kočárky.
„Projekt vznikl ve spolupráci předních českých i zahraničních odborníků. Na základě urbanistických, architektonických, krajinářských, a společenských vazeb společně pracovaly na rekonstrukci parku pro potřeby 21. století. Výsledný návrh tak vznikl v synergií společenských hodnot i environmentálních potřeb,“ nastiňují autoři z Consequence forma architects.
Park na Moravském náměstí
Lokalita: Brno
Architekt: Consequence forma architects
Autoři: Ing. arch. MArch. Janica Šipulová, Ing. arch. Martin Sládek, Ing. Klára Zahradníčková, MA
Spolupráce: Ing. arch. Nina Vlček Ličková (Consequence forma architects), Ing. arch. Barbora Bělunková (Consequence forma architects), Ing. arch. Jan Schleider (Consequence forma architects), Ing. arch. Petra Buganská (Consequence forma architects), Ing. arch. Prokop Matěj, MgA. Zuzana Včelaková (Consequence forma architects), Ing. arch. Katka Hlavičková (Consequence forma architects), Ing. arch. Barbora Kudelová (Consequence forma, soutěž), David Hora, DiS – Arborista, Ing. Ondřej Fous – Bylinné patro, Ing. Marie Straková, Ph.D. – Travní společenstva, Ing. arch. Michaela Sinkulova, Ing. Jiří Vítek – Hospodaření s dešťovými vodami, Ing. Ondřej Bízek – Hospodaření s dešťovými vodami , Ing. Veronika Brychtová – Hospodaření s dešťovými vodami , MgA. Richard Loskot – Hrací prvky, spolupráce elipsa kavárny, Ing. Radek Bartoněk – Statika střechy kavárny, David Karásek – Typový mobiliář (mmcité a.s.)
Investor: Městská část Brno-střed
Projekt: 2016
Realizace: 2022 – 2023
Investice: 132 miliónů Kč