Moderní dům vychází z tvarosloví venkovských domů
V malebné vesnici na návsi v údolí na okraji Českomoravské vrchoviny stojí nenápadný domek. Nahradil původní vesnické budovy, které stály na tomto pozemku. Jenže byly v dezolátním stavu, takže bylo nutno je odstranit. Hlavním cílem návrhu nového domu bylo vytvořit objekt, který by na sebe neupozorňoval a nebyl pro vesnici nepřítelem. Nový dům proto vychází z tvarosloví původních domů na vesnici.
Symbióza s okolím
Hmota novostavby částečně respektuje členění původní usedlosti. Podélná část domu se sedlovou střechou je orientovaná kolmo na náves, přičemž fasáda směrem do návsi má jednoduchý štít. Na něj navazují kamenné stěny, které ohraničují pozemek. Tyto zídky kopírují původní stěny a použity pro ně byly kameny z rozbořených starých stavení. Díky tomu byla vytvořena jedna úroveň pobytového patra a zahrady.
Respekt ke stromům
Od vedlejšího domu je dům odsazen zapuštěnou garáží se vstupem do domu. Důležité bylo také do návrhu zakomponovat starou lípu, ke které se dům přisadil a vznikl tak příjemný vstup do domu krytý tímto stromem.
Nespoutaný obytný prostor
Do domu se vstupuje v úrovni garáže, kde je vstupní hala. Garáž je doplněna o technickou místnost a prádelnu, které navazují na vstupní halu. Po schodišti se pak vystoupá o půl patra do obytné části, která je v jedné úrovni propojena s pobytovou zahradou velkými posuvnými okny. Tento prostor je otevřený až ke hřebeni střechy bez použití vazných trámů a osvětlený vrchním podélným oknem.
Obytné patro tvoří obývací prostor spojený s kuchyní a jídelnou. Kuchyňská část je zapuštěna pod podkrovní část. Snížený strop nad kuchyní je železobetonový žebírkový strop. Za dřevěnou stěnou směrem do ulice je umístěna hlavní ložnice s koupelnou.
Klidová zóna v patře
Z hlavního prostoru se po jednoramenném schodišti s pevnými dřevěnými bočnicemi vystoupá na podkrovní galerii, která lemuje hlavní obytný prostor. Jako zábradlí jsou zde použity atypicky kotvené dubové dřevěné profily bez horního propojení. Z této galerie se vstupuje do dvou stran, kde jsou umístěny ložnice, koupelna a šatna.
Elegance bílých tónů
Byť při pohledu z návsi vzniká dojem, že jde o tradiční venkovskou stavbu, návštěva interiéru vás nenechá na pochybách, že je to stavba velmi moderní. Charakterizují ji vzdušné prostory bez zbytečných konstrukcí, jejichž volnost ještě zdůrazňuje všudypřítomná bílá barva, která proteplená dřevěnými prvky.
Statika: Ing. Radek Brandejs
Místo: Malá Lhota, Česká republika
Investor: soukromá osoba
Projekt: 2007–2008
Realizace: 2008–2010
Celková užitná plocha: 330 m2
Zastavěná plocha: 335 m2
Plocha pozemku: 5 690 m2
Foto: Filip Šlapal