Cirkulární bydlení budoucnosti. Odpovědi hledají v Norsku
Projekt nazvaný Powered by Ulsteinvik si loni vysloužil v soutěži Architizer A+Awards první místo v kategorii Architektonických modelů a renderů. Vysvětlení, co vlastně stojí za prvenstvím vydobytým v konkurenci stovek jiných vizuálně strhujících projektů, je ovšem trochu složitější.
Vítězní autoři, respektive architektky z ateliéru Kaleidoscope Nordic, totiž svou graficky názornou prací nenabídly jen hezký obrázek, ale ucelenou vizi budoucnosti severského sídla. Ulsteinvik je šestitisícovým norským městečkem, stojícím na břehu oceánu. Je tu památkově chráněný kostel, dvě lokální loděnice, fotbalový klub.
S hlubokou úctou ke zdejším obyvatelům se ale nedá říct, že by to bylo město nějak hezké, zajímavé. Je naprosto nevýrazné, průměrné, nijaké. A otevřená debata o nezbytnosti změny, potřebě modernizace, se tu vede už opravdu dlouho.
Obvykle pak končí smířlivým závěrem, že by se něco mělo stát s promenádou na nábřeží, že je třeba více solárních panelů na střechách komerčních budov anebo že by se centrum mělo více otevřít chodcům.
Proč zůstávat stát na půli cesty?
Což jsou možná plány líbivé, ale zcela bez hlubších ambicí ke skutečně výrazné změně. A podle týmu Kaleidoscope Nordic rovněž plány ve své nedostatečnosti chybné. Blåtur, diskutovaná Modrá stezka promenády, možná učiní nábřeží veselejší, ale nevyřeší problémy s obslužností důchodců ve čtvrti Ulshaugen nebo nedostatek zeleně v sousední Holsekerdalen.
Jen podpora pěších zón neučiní centrum města vyhledávanější a pár solárních střech navíc neučiní Ulsteinvik soběstačnější a udržitelnější. Jsou to přitom jednotlivosti, ale souřadně důležité a potřebné k řešení. Má cenu se jimi zaobírat postupně? Stávající přístup ulsteinvikské radnice, a v obecné rovině ale vlastní všem velkým městům, totiž připomíná snahu postupně slepit z nakrájených koleček znovu celý salám.
Stohektarová skládanka
Projekt Powered by Ulsteinvik, aktuálně ve fázi konceptu, je přitom univerzální odpovědí na všechny zmíněné výzvy, kompletní šiškou pomyslného salámu. Propojuje celé sídlo, jeho čtvrti a předměstí, nabízí osobitou identitu celému městu. Dává čistou energii, chytré sítě, nabízí zeleň i novou typologii bydlení, komunitní a byznys centra, inovativní laboratoře, komerční i administrativní zázemí.
Ve své tvůrčí neskromnosti je návrhem komplexní reorganizace již částečně zastavěné plochy jádra města a přilehlého otevřeného nábřeží. Zajímavé přitom je, že tento obří záměr roste z velmi nenápadného detailu. Dílku skládanky, který by v mnohanásobném opakování vytvořil stohektarové puzzle. Dílku, který se jmenuje SmartPERGOLA.
Moduly SmartPERGOLA vychází z myšlenky, že v horký letní den nepotřebujete zástěnu proti slunci a k tomu navíc solární panel kvůli čisté energii, pokud se před úpalným horkem skryjete do stínu částečně transparentního solárního panelu.
Současně pak nemusíte tápat v tom, jak do betonové šedi města vpravit více udržitelných stavebních materiálů, pokud je ona kombinovaná solární zástěna například zasazena do rámů z CLT dřeva, doprovázející vnější předsazené fasády všech staveb.
Domy úspornější, obalené designově-stylizovaným dřevěným pláštěm, vyrábějící si energii pro vlastní spotřebu a její re-distribuci do chytré sítě a centrálních bateriových systémů, pak činí soběstačné celé město.
Vize o velké budoucnosti malého města
Opakováním vzorce s jedním dílkem skládanky je možné vytvořit novou identitu celému sídlu, které si může dovolit expandovat do světa odvážných idejí. V nichž je základním konceptem udržitelnost a ekologie. Přináší vize urbánních zahrad, kde je prostor pro organickou lokální produkci poživatin i bezpečná místa pro hry dětí. Nabízí příklady skleníkových domů, kde využívání zdrojů funguje na principu recyklace, cirkulace a sdílení.
Powered by Ulsteinvik je možná snílkovským záměrem, nicméně na papíře je efektní a ekonomický současně. Že to tak v realitě být nemusí? Inu, možné to je. Ale bez inspirujících futuristických vizí nemají současné úvahy o budoucnosti smysl. Dobrá architektura musí vyhlížet do budoucnosti, a prvenství v soutěži si návrh od Kaleidoscope Nordic zaslouží, protože se nebojí dívat opravdu hodně daleko.
Powered by Ulsteinvik
Lokalizace: Ulsteinvik, Alesund, Norsko
Architektonické studio: Kaleidoscope Nordic
Vedoucí projektu: Silje Klepsvik, Tone Berge, Håkon Iversen
Realizace: projekt je ve fázi konceptu
Zastavěná plocha: 100 ha