Konec vlády aut: Španělská města přetváří ulice pro lepší život
Španělsko – země horkého slunce, řady památek i zajímavých míst, jako je například Barcelona. Nicméně kvůli environmentálním problémům a s nimi spojeným rizikům, která se na tomto krásném městě podepisují, není divu, že se Španělé pustili do městské renaturalizace.
Zapojit přírodu do městského prostředí bude v každém evropském městě žádoucí. Nedostatek zdrojů, hluk, znečištěné ovzduší – to vše snižuje kvalitu života ve městech. Velmi potřebná proto budou místa vhodná k odpočinku i ke shromažďování.
Nejdůležitější je koncept
K velkému odhalení, nebo spíše vylepšení, přispělo i architektonické studio 08014 Arquitectura, které bylo založeno v roce 2018 právě v Barceloně. Prostřednictvím projektů Plaza – jardín Rocafort a Paseo Comte D’Egara velmi znatelně a dlouhodobě usiluje o zkvalitnění života ve městech prostřednictvím přírody.
Dle informací Ministerstva pro hospodářské a sociální záležitosti OSN bude do roku 2050 žít 68 % populace ve městech. Je to málo, nebo hodně – těžko říct. Ono totiž je velmi těžké do tak vzdálené budoucnosti nahlédnout, natož si ji představit. Na druhou stranu vyvstává otázka, zda kvůli narůstajícímu horku bude takové řešení vůbec realizovatelné. Vždyť kdo by chtěl bydlet v horkém a přelidněném městě?
Proto Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala doporučení týkající se mimo jiné „zalesňování“ městských ploch. Zeleň by měla začínat 300 metrů od každého bydliště. Nicméně podle další studie si tuto skutečnost vzalo k srdci jen 27 % světových měst. Je to trochu paradox, jelikož výhody zelených ploch jsou zřejmé – dospělému člověku prodlužují život, chrání ho před stresem a zpomalují fyzický i psychický úpadek.
Konec dominance aut
V Barceloně se nad tím zamysleli a přišli s návrhem i realizací, která může být zajímavá i pro ostatní světová města. Úspěšným příkladem je křižovatka ulic Consell de Cent a Rocafort v Barceloně. Kdysi rušná ulice plná aut se proměnila jako mávnutím proutku v náměstí plné zeleně, s možností pěší i cyklistické zóny a jiných aktivit. Jedná se o místo, které je rozmanité, bezpečné a navíc příjemně zastíněné. Zmíněný projekt je součástí přeměny 21 ulic na zelené oázy během deseti let.
Návrh studia 08014 Arquitectura počítal s demolicí povrchu a zároveň s přeměnou na přírodní prostředí se širokou škálou rostlinných druhů. Hlavní centrální oblast tvoří šest vegetačních záhonů různých vrstev. Šest štěrkových cest se sbíhá do středu náměstí, kde se nacházejí lavičky k posezení. Návrh pomocí květinových záhonů propojuje celkový prostor.
Vybráno bylo více než 30 druhů rostlin tak, aby jim vyhovovalo nepřetržité sluneční světlo, ale i mírný nedostatek vody. Přitom rostliny zachycují CO₂ a zvyšují tak biologickou rozmanitost. Velkým plusem je, že navrhované odrůdy velmi příjemně doplňují koncept díky různým barvám a výškám. Navíc vykvétají postupně, takže se nestane, že během vegetačního období tu budou jen zelené ostrůvky.
Zmínili jsme problémy s vodou – i u tohoto projektu si architekti poradili. Téměř polovina dešťové vody shromážděné na náměstí se vsákne do podloží, a to buď květinovými záhony, nebo infiltračními studnami umístěnými v nízko položených oblastech, což pomáhá obnovit přirozený koloběh vody a zlepšit úroveň zavodňování.
Před a po – Passeig Comte D’Egara
Zmíněná křižovatka není jediným projektem. V jedné z hlavních městských os Terrassa vznikl koncept Passeig Comte D’Egara, o délce přibližně 125 metrů a šířce 15 metrů. Jedná se o tzv. „street-plaza“, která je rozdělena do dvou zón. Upřímně si myslím, že není tak pěkná jako křižovatka ulic Consell de Cent a Rocafort, ale je to věc názoru. První část zóny je určena výhradně pro chodce, zatímco druhá slouží jako přechod mezi ulicí a zahradami, kde se nacházejí květinové záhony a lavičky. Ty velmi šikovně vytvářejí prostor pro odpočinek.
Díky rozšíření pěší zóny v městském centru došlo ke zklidnění dopravy. Cílem bylo posílit propojení ulice a zahrad a vytvořit přehledné okolí, což se jistě podařilo. Velkým bonusem bylo zajímavé řešení v podobě vybudování schodů a teras. V projektu převažují materiály odkazující na průmyslovou minulost města. To znamená úpravu staré kašny, která byla přeměněna na květinový záhon, kamenné lavičky, různé zídky a dlažební kostky. Prostor byl doplněn vhodnými stromy a vegetací. Co se týče zavlažovacího systému, byl použit stejný princip jako ve zmíněné křižovatce.
Obě varianty zmíněných ulic mají své klady i zápory, přesto byl cíl jak u jednoho, tak i u druhého projektu splněn. Přemíra aut a s ní spojený hluk byly nahrazeny prostorem, který je minimálně pro nás podnětem k zamyšlení.