Veřejný prostor. Nová kniha ukazuje zdařilé projekty v Praze

Partneři sekce:

Příklady dobré praxe přináší nová publikace mapující projekty veřejných prostranství realizovaných mezi lety 2013 až 2018 v Praze.

Kvalita veřejných prostranství je základem kvality života ve městě. Zejména v poslední době se proto dostává do popředí zájmu politiky měst i jejich obyvatel.

Skrze svoji roli ve městě vyžadují veřejné prostory systémovou koncepci provázanou od největšího měřítka celku města až po detail jednotlivých veřejných prostranství. Základem takového procesu je systematický a koncepční celoměstský přístup k jejich rozvoji.

Nová publikace, kterou vydal Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, seznamuje čtenáře s tím, jak přistupovat ke kvalitě veřejných prostranství a jakými nástroji kvalitu utvářet. Ukazuje přehled zdařilých projektů a aktivit realizovaných v Praze od roku 2013 do konce roku 2018 vedených Kanceláří veřejného prostoru.

Příklady z praxe

Mezi inspirativní příklady dobré praxe patří například koncepce pražských břehů, která definuje komplexní přístup k řece jako základnímu elementu města a krajiny a řeší prostor řeky jako celoměstsky významný veřejný prostor.

Publikace dále představuje pilotní projekt revitalizace pražských sídlišť: Vybíralka 25, jehož tématem bylo nalezení způsobu práce s veřejným prostorem v oblasti modernistických rezidenčních lokalit a pojetí každodenních potřeb běžného života na sídlišti.

Okolí Národního muzea |

Dalším významným projektem byla realizace úprav okolí Národního muzea, které leží mezi Václavským náměstím a Vinohradskou ulicí.

Kniha Veřejný prostor přináší celkem 15 projektů, realizací či intervencí v Praze.

Publikace Veřejný prostor |

Autoři publikace: Pavla Melková, Kristina Ullmannová, Kateřina Frejlachová, Viktória Mravčáková a kolektiv Kanceláře veřejného prostoru IPR Praha

Kniha, která byla slavnostně pokřtěna 2. června, je k dispozici zájemcům zdarma ke stažení nebo v tištěné podobě ve studovně CAMPu.

TEXT: Red
FOTO: IPR Praha