V Kladně vznikne obytná čtvrť se stovkami bytů. Počítá se zachováním důlních staveb
V Kladně vznikne nová obytná čtvrť zvaná Na Vysokém se zhruba 300 byty, která propojí části města Dubí a Korea. Jde o areál bývalého dolu František Josef. Nově by tam mohlo žít kolem 700 obyvatel. Přibýt mají i komerční plochy, občanská vybavenost a veřejný prostor, který nyní v městské části Dubí chybí. Začalo projektování urbanistické a architektonické podoby.
Hledá se také funkční využití bývalých důlních staveb, takzvaných Kladenských katedrál, které by mohly získat celoměstský, až regionální význam, sdělila architektka Klára Náglová z ateliéru m4 architekti, který projekt připravuje.
Podle architektky nelze hodnoty bývalého areálu dolu František Josef zachovat samoúčelným zakonzervováním. „Cestu vidíme právě kombinací různorodých funkcí v rámci celé čtvrti. Inspiraci jsme čerpali u obdobných brownfieldů s původně hlubinnou těžbou v ČR i zahraničí. Ty ukazují, že jedno bez druhého má jen malou šanci zůstat zachováno a udržitelně fungovat,“ uvedla Náglová.
Dodala, že další inspirací pro návrhy je také koncept zvaný Positive energy district, tedy městská oblast, která ročně produkuje alespoň tolik energie, kolik spotřebuje. „Zahájení realizace předpokládáme v horizontu pěti let,“ uvedla architektka.
Důl hledá 30 let svůj účel
Projekt bude podle architektů respektovat a chránit industriální dědictví místa a postindustriální krajiny v místě bývalého dolu, který vznikl v 60. letech 19 století. V období první republiky nesl název Prago Tragy, po druhé světové válce se jmenoval Antonín Zápotocký. Těžba v něm skončila v roce 1990.
„Společným cílem celého projektu Na Vysokém je revitalizace areálu, prostupnost území a rozvoj po základní páteřní ose od historické budovy nádraží Kladno-Dubí, přes adaptaci nejvýznamnějších historických objektů dále k důlnímu odvalu,“ doplnila architektka.
Vegetace rostoucí na odvalu by měla podle ní projít neméně důležitou obnovou. Architekti plánují využití zeleně nejen městského a osídleného charakteru, ale i ochranu a podporu rozmanitosti krajiny v podobě tamní nově vzniklé divočiny.