Vytištěná “Urban Cabin” z černého bioplastu k vyzkoušení v Amsterodamu
Galerie(14)

Vytištěná “Urban Cabin” z černého bioplastu k vyzkoušení v Amsterodamu

Partneři sekce:

V Amsterodamu byl nově postaven domeček vytištěný technologií 3D tisku z černého recyklovatelného bioplastu. Tato “Městská kabina” vyvinutá ve studiu DUS Architects ukazuje možnosti 3D tisku pro řešení dočasných  staveb v přeplněném městském prostředí. Nyní je možné si ji na krátkou dobu i pronajmout.

Domek Urban Cabin stojí v parčíku v bývalé industriální zóně v severní čáti města a  je vytištěný z černého bioplastu, který může být opět rozmělněn a použit na jiný design. Hlavním komponentem je biomateriál z lněného oleje, který byl vyvinut ve spolupráci se společností Henkel.

V domku je místo na pohovku, která se dá rozložit na dvojitou postel, ale vana se již nevešla. Ta je také tištěná, ale umístěná vně domku, takže případní zájemci  se mohou koupat přímo pod hvězdami. Na podlahu kabiny byl použit beton, který dodala firma Heijmans a který v zajímavých estetických tvarech pokračuje dál z domku jako chodník v parčíku. Fasáda na první pohled zaujme různými typy tvarů a ornamentů, které ale také mají důležitou funkci z hlediska optimalizace prostoru, izolace a spotřeby materiálu.

Recyklovatelný a z biomateriálu – tudíž ekologický

Kabina o ploše 8 m2 a celkovém objemu 25 m3 odpovídá trendům miniaturního bydlení v přeplněném městském prostředí. Technologie 3D tisku se velmi dobře hodí pro tvorbu takových malých dočasných příbytků, které mohou být později rozebrány a recyklovány. Dle architektů mohou takové malé tištěné příbytky pomoci i při řešení sociálně ekonomických problémů a sloužit jako dočasné bydlení. Tento konkrétní prototyp domku, který si lze na krátkou dobu pronajmout, má ale umožnit zájemcům na chvíli vypadnout z víru rušného velkoměsta, aniž by v podstatě opustili Amsterdam.

Canal House a Europe Building

Domek Urban Cabin není prvním prototypem obydlí vytištěného ve 3D. Pokusy s touto revoluční metodou se stále častěji objevují i ve stavebnictví a 3D tisk fascinuje světové architekty jako technologie budoucnosti vhodná pro inovativní a dostupnou infrastrukturu.

Nizozemské studio DUS Architects  je jedním z nejambicióznějších architektonických studií, které se systematicky 3D tiskem zabývá. Jejich projekt Canal House v Amsterodamu, kde používají obrovskou tiskárnu „Kamer Maker“ schopnou tisknout elementy 2x2x3,5 metru, slouží jako designové a výzkumné centrum pro propagaci této metody a zároveň jako určitý workshop, který ukazuje všechny postupné fáze stavby pomocí 3D tisku a možnosti této technologie.

Úchvatná fasáda připomínající plachty lodi na pavilonu Europe Building, který sloužil jako oficiální místo schůzek a zasedání během nizozemského předsednictví EU v první polovině letošního roku, byla také vytvořena – vytištěna těmito architekty. Jejich nejnovější produkt Urban Cabin je součástí většího projektu s názvem „3D Print Living Lab“, který DUS Architects iniciovali, aby ukázali možnosti 3D tisku pro využitelnou a ekologickou architekturu na míru v městském prostředí.

Tým architektů studia DUS architects: Hans Vermeulen, Martine de Wit, Hedwig Heinsman, Martijn van Wijk, Inara Nevskaya, Ivo Toplak, Peter Hudac, Foteini Setaki
Informace o domku a možnostech pronájmu: info@houseofdus.com

Text: Jitka Prokopičová
Fotografie: Ossip van Duivenbode, Sophia van den Hoek, DUS Architects