Základny na Měsíci by měly vzniknout pomocí 3D tisku
Zatímco americká NASA objevuje Mars prostřednictvím sondy Curiosity, Evropská vesmírná agentura upírá svou pozornost směrem k osídlování Měsíce. Ve spolupráci s britským architektonickým studiem Foster+ Partners rozvíjí možnosti 3D tisku, díky kterému by bylo možné stavět obytné základny až přímo na Měsíci a z lokálních materiálů. Jsou zveřejněny první návrhy takových budov a provedeny první testy tisku. V dohledné době tak možná směrem k Měsíci vyrazí vesmírná loď s 3D tiskárnou na palubě.
Evropská vesmírná agentura na vizi osídlování Měsíce spolupracuje nejen s architektonickou kanceláří Normana Fostera, ale i s firmou D-Shape, která se zabývá 3D tiskem ve velkých formátech, s organizací ALTA specializující se na vesmírné pohony a italskou Univerzitou Svaté Anny.Prvním cílem je základna pro čtyři osoby na měsíčním jižním pólu, která by měla posádku chránit před malými meteority, teplotními výkyvy a nebezpečným zářením. Základna by byla tvořena z tubusového modulu přepraveného ze Země a nafukovací kopule. Následně by přes tyto prvky byla vybudována ochranná skořápka právě prostřednictvím 3D tisku.
Aby byla zaručena velká pevnost a přitom byla spotřeba materiálu co nejmenší, navrhli architekti z Forster+ Partners buněčnou konstrukci podobnou pěně. Proběhl první pokus tisku, při kterém byl vytvořen vzorek z 1,5 tuny simulované měsíční horniny. Proběhly i úspěšné zkušební testy tisku ve vakuu.
V současné době je rychlost tisku podobných stavebních struktur zhruba dva metry za hodinu. Pro projekt měsíčních základen se počítá až s dvojnásobným zrychlením. Základna by tak mohla být postavena v průběhu jednoho týdne.
Stavba vícemodulové základny
Plánovaná podoba základny pro čtyři osoby
Ochranná skořápka vznikne z měsíční horniny pomocí 3D tisku
Vytištěný vzorek váží 1,5 tuny
První základna by měla stát na měsíčním jižním pólu
Velkoformátová 3D tiskárna
Skulptura vytvořená 3D tiskem
Veronika Benešová
zdroj a foto: www.esa.int