Ze staré stodoly nové bydlení na víkend
Stará zemědělská stavení jsou ve světě bydlení již několik let v kurzu.
Kamenná nebo zděná stodola postavená s fortelem tak, aby odolala nepřízním počasí i zubu času a uchránila to nejcennější, co hospodář měl – úrodu nebo krmivo pro dobytek, se i v době, kdy doslouží, stává objektem vhodným po větších či menších úpravách pro rekreaci či stálé bydlení. A v případě porozumění klienta s architektem může být i příležitostí pro realizaci nezvyklých architektonických řešení.
Tak tomu bylo i při rekonstrukci stodoly v Loubí na Českolipsku. Pod přestavbou jsou podepsáni architekti z atelieru SAD, kteří se v souladu s názorem majitelů rozhodli propojit stodolu, stavení místně přirozené a obvyklé a navíc postavené z lokálních materiálů, s okolní venkovskou přírodou, dodat půvab a znovu mu vrátit užitečnost. Nelze pominout ani skutečnost, že podobná rozhodnutí osvícených investorů zcela průkazně šetří přírodu i energetické zdroje.
Dům jako matrioška
Ať jde o opuštěné budovy továren nebo vysloužilé venkovské hospodářské objekty, všechny tyto stavby mají jedno společné – minulost spojenou s osudy lidí a také autenticitu – není třeba skrývat jejich původní účel, ale naopak je dobré ho přiznat a využít. Autoři projektu Martin Kalhous a atelier SAD využili v tomto případě stodolu jako ochrannou schránku, do níž vložili nový objekt – dřevostavbu – k rekreačnímu bydlení.
Dřevostavba ve zdech stodoly je patrová – v přízemí je v přední části kuchyně, z boku hygienické zázemí a v patře ložnice. Na kuchyni volně navazuje obývací prostor umístěný v průjezdu stodoly, „na mlatu“ – v otevřené části, kryté střechou, kde si lze užívat u otevřeného ohniště posezení a ničím nerušené výhledy do krajiny za jakéhokoli počasí. A v případě potřeby nebo v nepřítomnosti majitelů je možné celý prostor uzavřít z obou stran dřevěnými vraty se závorou.
Asketický venkov
Aby byl v objektu dostatek denního světla, je po celém obvodě budovy vloženo do podstřešní části obvodových stěn stodoly dřevěné bednění s vyřezanými ozdobnými ornamenty, ve štítu je obdélníkový otvor uzavřený dřevěnými lamelami s průduchy.
Tato úprava zajišťuje také dostačující provětrávání objektu. Dřevostavba vložená do stodoly má menší hmotu, prostory mezi ní a stěnami stodoly slouží jako komunikační zóny, výklenky ve stěnách stodoly byly využity jako niky s policemi k ukládání věcí.
Stejně jako stodola i dřevostavba samotná je zařízena pohodlně, ale jednoduše, neboť pobyt na venkově chápou majitelé do určité míry asketicky, v kontrastu s pohodlím městského bydlení. Podstatě stavení i místu odpovídají použité materiály – především dřevo a kámen, a také barvy v přírodních odstínech či v kontrastu světlých a tmavých tónů. Na kvalitě celé realizace se podíleli také zkušení řemeslníci se znalostí původních stavebních postupů.
O tvůrcích:
Ateliér SAD se od svého založení v roce 2002 věnuje jak architektuře v nejširším měřítku, tak i rezidenčním projektům, drobným designovým projektům (design hraček či výstavní instalace) či interiérům. Tvoří ho architekti – Jerry Koza, Adam Jirkal a Martin Kalhous, a stavební inženýr Tomáš Kalhous.
Mezi nejznámější projekty patří série návrhů čerpacích stanic na Slovensku, houseboat složený z modulárních bloků či renovace interiéru Žižkovské věže. Výhodou je také skutečnost, že si atelier SAD projekty rovněž sám realizuje, a to prostřednictvím firmy MY76, jež má stejné jednatele, jako atelier SAD, náročné rekonstrukce či stavby mohou proto být prováděny v úzké spolupráci projektové a realizační složky.
STODOLA V LOUBÍ
Autor: atelier SAD
Lokace: Loubí, ČR
Rozloha pozemku: 79 m2
Zastavěná plocha: 16 m2
Vestastavba: 16 m2
Projekt: 2014
Realizace: 2018
Realizace interiéru: MY76
TEXT: Daniela Bartošová