Zatímco tvůrci životopisného filmu o Alexandru Dubčekovi oceňovali retro podobu původního kyjovského koupaliště jako ideální lokaci pro rekonstrukci slavné scény, kdy první tajemník zašel na plovárnu, běžní návštěvníci by viděli raději modernější a udržovanější areál. Koronavirová epidemie, a především havarijní stav bazénů si nakonec vynutily uzavření areálu, a vedení radnice tak mohlo přistoupit k realizaci projektu s hravým názvem Aquavparku.
Sejde se takhle šest architektonických studií… To není začátek vtipu, ale výchozí situace, k níž došlo v australském Melbourne. Nezisková organizace se zde rozhodla vystavět udržitelné domy, které budou splňovat ty nejvyšší nároky na sociální, finanční a ekologickou udržitelnost. Výsledkem je soubor šesti budov s více jak dvěma sty byty, nazvaný lapidárně Village – Vesnice.
Ikonická stavba v přístavu v Sydney oslavila 20. října rovných padesát let od svého otevření. Avšak kdyby šlo vše podle původních plánů, toto kulaté výročí bychom si připomínali o celou dekádu dříve. Obrovské zpoždění je přitom jen část velkolepého příběhu.
Mnohá česká města se začala zkvalitňováním okolí řek zabývat teprve nedávno – vznikají podél nich nové promenády, zpřístupňují se náplavky, vytváří se příjemné parky. Na koupání to však většinou není. V Berlíně jsou dál a dělají vše pro to, aby se dalo v centru metropole plavat přímo v řece.
Rekonstruovat historickou památku je vždy výzva. Jedná-li se navíc o budovu bývalého barokního kláštera, která leží mezi Starým a Novým Městem pražským, jde o úkol, který se neobjeví každý den. V případě realizace projektu Office Hybernská si tak musel atelier Radana Hubičky poradit s množstvím překážek, aby vznikla stavba, která zachová vše kvalitní, a současně citlivě přidá i novou vrstvu.
První březnový den se slavnostně otevřely brány Domu abrahámovské rodiny v Abú Zabí. Nově postavený komplex v hlavním městě Spojených arabských emirátů se skládá ze tří samostatných modliteben - mešity, kostela a synagogy - a společných prostor pro setkávání. Svým pojetím i umístěním zcela výjimečný projekt má sloužit jako centrum pro vzdělávání, dialog a praktikování víry.
Historie norského města Stavanger se sice píše už více než 900 let, opravdový rozmach však zažil teprve v uplynulých desetiletích. Svůj podíl na tom měla nedaleká základna NATO, zejména však objev ropy v norských vodách. Z ospalého pobřežního městečka se tak rázem stalo centrum norského ropného průmyslu, což s sebou nese i zvýšené nároky na bydlení.
Ateliér WilkinsonEyre je autorem rozsáhlé rekonstrukce a nového využití ikonické londánské elektrárny Battersea Power Station, která je na seznamu architektonických památek. Návrhy nových a restaurovaných prvků jsou v souladu s tímto mistrovským dílem sira Gilese Gilberta Scotta, přičemž dominantami budovy zůstávají komíny a turbínové haly.
Posedy jsou malými dominantami českých polí. Mají svoje čísla, jména po významných lovcích a někdy bizarní podobu odhalující fantazii svých stavitelů. Tři posedy – Lavička, Silo a Křeslo – jsou novými výletními místy v zapomenutém akátovém remízku mezi Libčicemi nad Vltavou a obcí Tursko. Jejich koncept pracuje s různými geometrickými tvary, kapacitou i funkcí.
Pouhý výčet cen, které získali Grafton Architects za svou realizaci Town House, svědčí o tom, že zde vzniklo něco mimořádného – vítěz Stirling Prize 2021, vítěz London Awards 2021 nebo vítěz Mies van der Rohe Award 2022.
Vloni dokončená rekonverze starého větrného mlýna v Lublinském vojvodství na východě Polska okouzlí člověka na první pohled. Dvojice architektů zde totiž na přání investora vytvořila mimořádně působivý rodinný dům, který si zachovává tradiční prvky polské venkovské architektury a přitom svým obyvatelům nabízí veškerý komfort moderního bydlení.
Jaké jsou možnosti snižování uhlíkové stopy ve výstavbě? Jak k problematice přistupují investoři a jak architekti? Daří se uplatňovat trvale udržitelné stavební materiály?
Družstevní bydlení La Borda v barcelonské čtvrti Sants vzniklo z prostého důvodu – ukázat, že lze důstojně bydlet, aniž by se člověk vydal všemi svými prostředky a nervy všanc klasickému komerčnímu, ale i veřejnému developmentu. Komunitní model tak stojí v přímém protikladu k zaběhlé praxi a umožnil tak architektům překonat mnohá omezení, kterými se jinak projekty bytových domů jen hemží.