Česko je doslova zaplaveno auty. Podle nedávné statistiky je v naší zemi 6,5 miliónů automobilů. Nárokům řidičů/voličů se tak podřizuje i podoba měst. Někde se ukrajují chodníky na úkor parkovacích míst, jinde se staví parkovací domy a vymýšlí se další a další cesty, jak takové množství aut pojmout. O to kurióznější je, že zrovna v kolébce automobilismu, Spojených státech, se rozhodli adaptovat parkovací dům na bytový.
Software pro převod textu na obraz s umělou inteligencí, jako jsou Midjourney, DALL-E a Stable Diffusion, má podle odborníků potenciál změnit způsob, jakým architekti přistupují k tvorbě a koncepčním fázím navrhování budov a výrobků. Může však pro ně znamenat i existenční riziko?
Miletín, malá jihočeská vesnice, se může pochlubit moderním rodinným domem, jehož vzhled je přitom v souladu s tradicí a přináší nové vize pro venkovskou architekturu. Za výraznou realizací stojí studio Atelier 111 architekti.
Klient, jehož pracovní povinnosti ho často zavádějí do různých koutů světa, se nedávno rozhodl usadit se s rodinou v jednom z historických řadových domů, který se nachází jen kousek od pražského letiště. Tento třípodlažní dům s polozapuštěným suterénem, předzahrádkou a rozlehlou zahradou nabízel nádherný výhled na okolní krajinu, včetně bělohorských plání.
Jen v hlavním městě žije na sídlištích celých 40 % obyvatel. Je tedy vysoce pravděpodobné, že tzv. "králíkárny" nejen nezmizí, ale je do nich naopak potřeba investovat a zvelebovat je. To se samozřejmě týká i veřejného prostoru, který byl v uplynulých desetiletích většinou zanedbáván a místním tak chybělo větší sepětí s lokalitou. To je rovněž případ zchátralého komplexu veřejné vybavenosti na Proseku.
V regionu Moravského krasu, na území chráněné krajinné oblasti, vznikl nový komplex léčebny, který zdůrazňuje spojení mezi moderní architekturou, přírodou a technologickými inovacemi. Léčebna pro děti s nemocemi dýchacího ústrojí v Ostrově u Macochy na Blanensku má více než třicetiletou tradici a nový komplex zcela nahradil původní, nevyhovující budovu.
Ve snaze zdůraznit krásy regionu a zlepšit pohodlí návštěvníků, představuje projekt Brána Pusteven inovativní architektonický záměr, který přemění volnou plochu u parkoviště na Pustevnách v neotřelé nízkopodlažní informační centrum. Ambiciózní projekt se zaměřuje na vytvoření moderního informačního centra, veřejných záchodů nebo zázemí obsluhy parkoviště.
Česko pomalu začíná objevovat kouzlo a výhody dřevostaveb. Po nesmělých krůčcích s prvními bytovými domy a firemními sídly se můžou zraky investorů a architektů upřít - jak jinak - do rakouské metropole. Rekonstrukci základní školy zde pojali se vší parádou a vznikla vizuálně i provozně ojedinělá stavba.
Rozlohou nevelký byt se nachází v samotném srdci Karlových Varů, v původní historické zástavbě nedaleko kolonády. Zaujme tak nejen exkluzivní lokalitou, ale také unikátními prvky zachovanými z doby, kdy byty byly velkorysé a půvabné. Tým architektek z Plus One Architects si dal za cíl vrátit tomuto prostoru jeho bývalou slávu.
V džungli nedaleko Uvity na území Kostariky vzniklo unikátní architektonické dílo – dvě “rammed earth” vily, které ztělesňují spojení minimalismu s biofilními prvky a poskytují luxusní rekreační útočiště nad Pacifickým oceánem. Architektonický koncept, materiály a výběr designových prvků byly pečlivě promyšleny tak, aby vily zcela splývaly s okolním prostředím a zároveň poskytovaly sofistikovaný a udržitelný zážitek pro své návštěvníky.
Dům NCaved se nachází v malé odlehlé skalnaté zátoce na řeckém ostrově Serifos a zdánlivě se vznáší těsně nad hladinou moře. Potřeba vytvořit chráněný příbytek na místě s odzbrojujícím výhledem, které je ovšem vystaveno silným severním větrům, vedla architekty k rozhodnutí doslova navrtat svah.
Vodní prvek, který přímo zve ke svlažení, kavárna s venkovním posezením, spousta zeleně a stínu. Tak by se dal ve stručnosti popsat zrekonstruovaný park na Moravském náměstí v Brně. Od svého otevření je prakticky v obležení lidí a svědčí o tom, že kvalitní veřejný prostor si své uživatele najde ihned.
Zatímco v českých městech se stále mluví o plánech na výstavbu městských okruhů, v Paříži se chystají na radikální změnu existující infrastruktury. Pařížský okruh Boulevard Périphérique, který obkružuje celé město, se bude přeměňovat na pás plný zeleně a s preferencí udržitelné mobility.
Snad každé větší sídliště v Česku se potýká s nevyužitými technickými objekty. Někde je to trafačka, jinde například výměníková stanice. Příklad z brněnské městské části ukazuje, jak lze tato nevábná místa chytře přestavět ke spokojenosti všech.
Majitel bytu na pražské Letné se na studio Markéta Bromová architekti obrátil s jasným požadavkem – chtěl svůj domov o rozloze takřka 100 m2 co nejvíce otevřít a zbavit bariér v podobě dveří a dělících příček. Byt pak po zásazích architektky Markéty Bromové získal mnohem surovější tvář.