Basilejské náměstí v Praze je po 90 letech kompletní. Do obnovy se investovalo 200 milionů
K trojici funkcionalistických činžovních domů na Basilejském náměstí na pražském Žižkově nově přibyl částečně zaoblený bytový dům, pro který bude charakteristická fasáda obložená luxusním bílým kamenem. Společnost Central Group tak dotvořila celé náměstí, které zůstávalo od svého vzniku v roce 1932 až do současnosti nedokončené.
Obnova Basilejského náměstí zahrnovala zejména výstavbu nové křižovatky a posunutí tramvajové tratě. „Central Group v souladu s plány žižkovské radnice zlepšil prostor dlouhodobě nedokončeného náměstí. Rekonstrukce za 200 milionů korun, která by jinak byla veřejnou investicí hlavního města, je z větší části hotová i v přilehlých částech ulice Malešická. Do příštího roku bude pokračovat i v ulici Jana Želivského,“ říká výkonná ředitelka největšího rezidenčního stavitele Michaela Tomášková.
Rušné žižkovské náměstí, které protíná dopravní tepna Jana Želivského s tramvajovou tratí, získalo díky obnově přehlednější křižovatku s novým povrchem i dopravní signalizací, bezpečnější přechody pro chodce, nový cyklopruh a veřejné osvětlení se smart prvky. Veřejný prostor nyní doplní zeleň a vzrostlé stromy. Místo oživily také širší chodníky osazené žulovými dlažebními kostkami s mozaikou.
Náměstí dotvořil jeden z prvních domů Parkové čtvrti
Basilejské náměstí v moderní podobě vzniklo v roce 1932, kdy ho ze tří stran vymodelovaly funkcionalistické činžovní domy. Jihovýchodní strana směrem k nádraží však zůstala nedokončená. Právě v tomto místě, které tvoří cíp donedávna zcela zanedbaného brownfieldu bývalého nákladového nádraží, vyrostl jeden z prvních bytových domů Parkové čtvrti, jehož unikátní architektonické řešení navrhl ateliér A.D.N.S. architekti.
„Díky nové Parkové čtvrti mohl být doplněn čtvrtý kvadrant náměstí, čímž se uzavřel urbanistický sloh místa z 30. let minulého století,“ říká architekt Jakub Cigler. Jeho ateliér zpracoval celkový urbanistický koncept Parkové čtvrti, přičemž se inspiroval tradiční městskou zástavbou Žižkova a sousedních Vinohrad. Na základě toho vyhlásil Central Group velký architektonický workshop, jehož výsledkem je 21 architektonických konceptů domů od devíti různých ateliérů.
Celý první blok domů zahrnuje dohromady 390 bytů a komerční prostory v parteru. Nyní je těsně před dokončením hrubé stavby. Kompletně hotový bude v polovině příštího roku.
Žižkov získá díky Parkové čtvrti nejen nové byty, ale také veřejný 1,5hektarový park a pěší zónu s vodními prvky. Součástí projektu je také šestitřídní mateřská škola. Parková čtvrť je největší novou rezidenční čtvrtí v Česku realizovanou v brownfieldu.