Rezidenční projekt Čertův vršek ušetří vodu, energii i materiál
Komorní projekt o 39 jednotkách od developera Skanska Reality je situován v pražské Libni na konci stejnojmenné slepé ulice, v zástavbě prvorepublikových vil. Libeňský vrch, kde bytový dům vyrůstá, dává tušit výhledy na pražské panorama. Kromě kvalitního bydlení nabízí projekt na české poměry nadstandardní zohlednění environmentálního hlediska stavby a provozu domu.
Nově vznikající rezidence nabízí rodinné bydlení s prostornými interiéry. Projekt je členěn do šesti sekcí, které mají tři až čtyři nadzemní patra. Jednotlivé sekce jsou rozmístěny do dvou téměř rovnoběžných linií, které mezi sebou svírají komunikaci ústící do společné zahrady.
Hospodaření s energiemi a vodou
Bytový dům je připraven dle mezinárodní metodiky BREEAM, která hodnotí vliv projektu na životní prostředí a jeho celkovou udržitelnost. Disponuje tak celou škálou technologických řešení, která budoucím majitelům ušetří značnou část nákladů na energie a vodu. Je zde instalovaná akumulační nádrž, do níž bude zachycována dešťová voda, která bude následně využívána k zalévání předzahrádek a sdílené zahrady.
Projekt hospodaří s vodou i dalšími způsoby – ke splachování toalet je využíváno šedé vody, uživatelé tak nemusí ke splachování používat cennou pitnou vodu, ale namísto toho recyklují vodu v domácnosti již dříve využitou a následně důkladně přečištěnou. Čertův vršek je tak teprve druhým developerským projektem s šedou vodou na českém trhu.
Na rozdíl od bytového domu Botanica K, který jako první pracuje se systémem šedé vody, nezvažuje Skanska v případě Čertova vršku připojení záložního zdroje z akumulační nádrže. Ověřila si totiž, že produkce šedé vody je v bytovém domě dostačující i s přebytkem, a vodu ke splachování tedy není potřeba doplňovat vodou dešťovou.
Recyklovaný beton
Čertův vršek si navíc do budoucna ponese vlastní prvenství. Jedná se totiž o první projekt u nás a pravděpodobně i na světě, jehož základy a příčky jsou zčásti vyrobeny z Rebetongu. Tento 100% recyklovaný beton, vyvinutý týmem ERC-Tech a Skanska, využívá namísto přírodního kamene vhodně zpracovanou stavební suť.
Rebetong dokáže využít i cihelnou drť, recyklát, který doposud ve stavebnictví nenašel plnohodnotné uplatnění. U Čertova vršku pokryl Rebetong spotřebu více než 20 % všech betonů, díky čemuž se uspořilo až 2 000 tun kameniva.
K ohřevu teplé užitkové vody zde budou sloužit solární panely umístěné na střeše jedné ze sekcí. Ostatní střechy jsou osazeny extenzivní zelení, která vylepšuje mikroklima v lokalitě a slouží také jako přirozený izolant v nejvyšších patrech. V kombinaci s externím stíněním tak chce Skanska mimo jiné motivovat klienta k redukci užívání klimatizačních jednotek.
Všechny bytové jednotky zde navíc disponují rekuperací, která pomáhá udržovat příjemné a zdravé vnitřní klima. Díky důkladnému zateplení obálky budovy a kvalitním oknům s trojskly dosahuje projekt nízkoenergetického standardu s průkazem energetické náročnosti budovy B – velmi úsporná.
Dispoziční řešení
Projekt podporuje rodinné bydlení také dispozičně – výrazně v něm převažují byty s dispozicí 3+kk či 4+kk. V nabídce jsou také tři byty 5+kk – jedná se vždy o jediný byt na daném patře. Okna se sníženým parapetem přinášejí do interiéru dostatek denního světla, externí stínění přitom pomáhá udržet uvnitř bytu příjemnou teplotu. Všechny byty disponují balkonem, lodžií, terasou či předzahrádkou. V souladu s podporou kvality života ve městech společnost Skanska plánuje v areálu také realizaci úprav na podporu biodiverzity.
Rezidence Čertův vršek
Architekt: Aukett, s.r.o.
Projektant: Casua, spol. s r.o.
Investor: Skanska Reality, a. s.
Zastavěná plocha: 2 603 m2
Užitná plocha: ČBP 3 690 m2
Náklady: 360 mil. Kč
Projekt: 2019
Zahájení stavby: 2020
Plánované dokončení: 2022
TEXT: Jolana Říhová
OBRAZOVÁ DOKUMENTACE: Aukett, Casua, Skanska Reality
Článek byl publikovaný v časopise Green ASB 6/2020.