Brownfield

Místo varhan byty. Kutnohorský tovární areál láká investory, město má i jiné plány

V bývalé provozovně varhanářského podniku Organa v Kutné Hoře by mohly vzniknout byty, zájem o zchátralý areál mají developeři. Ve hře je také stále možnost, že město v areálu vybuduje mateřskou školu, řekl starosta Lukáš Seifert (ODS).

Nakládání s objektem je nyní jednodušší, protože se podařilo vyřešit majetkoprávní vztahy. Městu původně patřila jen část areálu. Zbytek měl jiného vlastníka, což je už podle Seiferta minulostí. „U Organy se nám podařilo domluvit a získat pozemky, které tam chyběly,“ uvedl starosta.

Tato skutečnost podle něj přilákala řadu investorů, kteří mají o areál zájem. Pokud se město nakonec rozhodne vybudovat školku jinde, najde podle starosty někdejší varhanářský podnik určitě využití a zastaví se jeho chátrání. Zda to bude znamenat demolici původního objektu a novou výstavbu, Seifert nedokázal odhadnout.

Podnik Organa vznikl počátkem 50. let minulého století po znárodnění a sloučení kutnohorských varhanářských firem Josef Melzer a Jan Tuček. Organa nebyla samostatným závodem, ale provozovnou Dřevozpracujícího družstva Český Brod. Po roce 1989 v opravách a stavbách varhan v Kutné Hoře ještě pokračovali bývalí zaměstnanci.

Kutná Hora láká investory

Kutná Hora je nyní v centru pozornosti developerů. Rozsáhlou výstavbu umožňuje územní plán, například v oblasti za Malínem mohou vzniknout bytové domy až o 13 podlažích. Nejsou tam přitom žádné obchody ani další infrastruktura. Další výstavba se chystá na Šipší a na místě bývalého velkoobchodu Lekkerland. Staví se již v Kouřimské ulici poblíž nemocnice. Podle Seiferta je potřeba zajistit dostupnost služeb, ambulantní péče i dostatek kapacit ve školách a školkách.

Vedení města chce živelnou výstavbu omezit a usiluje o to, aby se developeři podíleli na budování veřejné infrastruktury. „Budeme mít jednání s velkým developerem, který plánuje výstavbu 400 bytů v Malíně. Vnímáme to tak, že by se na tom měl podílet, protože jinak vybuduje něco, co nebude mít pro lidi základní kvalitu života,“ dodal Seifert. Už dříve odhadl, že v příštích sedmi letech může vzniknout v Kutné Hoře několik tisíc nových bytů, přičemž náklady na zajištění dostupnosti základních služeb mohou být až půl miliardy korun.

Poptávka po bytech a parcelách pro výstavbu rodinných domů je ve Středočeském kraji tradičně vysoká, v některých městech vzniká i více developerských projektů zároveň. Zájem není jen o byty a domy, ale také o stavební parcely. Kutná Hora má kolem 20.000 trvale hlášených obyvatel, v poslední době jejich počet přes veškerou výstavbu mírně klesl. Podle starosty je skutečný počet obyvatel o něco vyšší.

red