Penta zahájila stavbu dvou budov od Zahy Hadid u Masarykova nádraží v Praze
Investiční skupina Penta zahájila stavbu dvou kancelářských budov u Masarykova nádraží v Praze, které navrhla zesnulá britská architektka Zaha Hadidová. Dokončení včetně úprav veřejného prostoru plánuje do poloviny roku 2023.
Celkové náklady na realizaci dosáhnou zhruba 2,5 miliardy korun, dalších 200 milionů půjde na rekonstrukci Masarykova nádraží.
Odstartovalo zakládání budov od Zahy Hadid
„Po nedávných zabezpečovacích pracích na stěnách jámy po archeologickém průzkumu začínáme se zakládáním dvou budov navržených architektkou Zahou Hadidovou. Jindy by stavba trvala nejdéle 18 měsíců, v tomto projektu to bude výrazně přes dva roky. Budovy mají složitou nosnou konstrukci, tvarově velmi komplikované je i jejich opláštění,“ uvedl výkonný ředitel Penta Real Estate Petr Palička.
Na konci letošního roku podle něj budou jasné obrysy budov vymezené železobetonovým skeletem, od příštího roku budou tvary dostávat finální podobu. Celková plocha dosáhne 28.000 metrů čtverečních. Kromě kanceláří zde budou restaurace, kavárny a služby.
Ulice Na Florenci se promění
Současně s výstavbou začne Penta měnit ulici Na Florenci včetně jejího vyústění do Havlíčkovy ulice. „Výrazně se rozšíří, namísto parkoviště na jejím konci vznikne před Masarykovým nádražím malé náměstí s moderními vstupy do metra, novým mobiliářem a zelenými relaxačními zónami. Konkrétní podobu bude postupně dostávat i urbanistické řešení zbývajícího území od nádraží směrem k magistrále, které Zaha Hadidová ve své studii navrhla,“ doplnil Palička.
Po archeologickém průzkumu, který by měl začít letos v dubnu, postaví Penta na křižovatce ulic Hybernská a Opletalova hotel. Penta už má stavební povolení, proto předpokládá, že hotel dokončí na začátku roku 2024. „Správa železnice pak prostor propojí přestřešením kolejiště,“ uvedla společnost.
Soutěžní workshop a urbanisticko-architektonická soutěž
Do úprav brownfieldu v okolí Masarykova nádraží včetně území v Praze 8 chce Penta investovat zhruba deset miliard korun. V březnu uspořádá mezinárodní soutěžní workshop společně s magistrátem, městskými částmi Praha 1 a Praha 8 a také s ČSAD. Z něj by měla vyjít studie jako podklad pro změnu územního plánu v karlínské části brownfieldu a také úzkého pásu podél magistrály, v místě dnešního Manifesta. Pak bude vypsána mezinárodní urbanisticko-architektonická soutěž.
Komerční plochy a byty
Penta předpokládá, že zde vznikne 100.000 metrů čtverečních komerčních ploch a bytů. „Celková realizace se dá před změnou územního plánu, mezinárodní soutěží a zejména kvůli délce povolovacích procesů odhadnout stěží,“ dodala Penta.
Ohledně zástavby Penty kolem Masarykova nádraží se v poslední době objevily spory. Kritizovala ji například opozice v Praze 1, Český národní komitét Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS), Národní památkový ústav a Klub za starou Prahu.
Opozice v Praze 1 požadovala, aby se magistrát odvolal proti územnímu rozhodnutí ke stavbě, což se však nestalo. Magistrát se podle vyjádření vedení města s Pentou dohodl, že v druhé části projektu, která je plánována směrem na Florenc, bude minimálně 40 procent bytů.
ZDROJ: ČTK