
Dobré zhodnocení i rychlý úvěr bez obstrukcí
Společnost Fingood už o sobě dala vědět i mezi developery. Zatím ne mezi těmi největšími, ale u těch, kteří zakoupí několik bytů nebo domů vhodných k rekonstrukci a poté je se ziskem prodají. Dovede pracovat s rizikem a zároveň zhodnotit investici průměrně o 11,5 procenta ročně. Fingood není hazard.
Společnost byla založena v roce 2017 jako crowdfundingová platforma a tou je dosud. V roce 2023 získala evropskou licenci pro crowdfunding od České národní banky (ČNB). Díky ní může nabízet investice do firem na finančních trzích po celé Evropské unii, a tím pádem ještě větší počet investičních příležitostí. V tomtéž roce firma překročila 1 mld. Kč zafinancovaných projektů a loni se stala jednou z největších crowdfundingových společností v České republice.
To ji ale nezařadilo mezi tzv. korporáty. O čemž svědčí i skromné kancelářské prostory v pražském Karlíně, kde jsme se sešli k rozhovoru s Ondřejem Kozlem, provozním ředitelem. „Zprostředkováváme možnost profinancovat drobným investorům jejich projekty. Vytváříme alternativní formu investic,“ říká Ondřej Kozel. „Klient potřebuje profinancovat svůj projekt. Představí ho a my mu nabídneme úvěr. Předtím jej prověříme podle kritérií standardních úvěrových rizik. Na úvěr se mu pak skládají naši investoři.“
To není úplně nové schéma. Podobnými cestami se ubíralo např. investování a úvěrování společnosti Zonky. Společnost Fingood má nyní rozpůjčeno téměř 4,5 miliardy korun, z toho 1,5 mld. Kč už firma vrátila investorům. Platební delikvence dlužníků se pohybuje kolem 10 procent, ale nelze to srovnávat s klasifikovanými úvěry běžných komerčních bank, jak je reportuje Česká národní banka. Jednak, kritéria Fingoodu jsou přísnější. Kromě toho Fingood má vlastní vymáhací oddělení, jehož úspěšnost se pohybuje mezi 1 až 2 procenty výše odpisu. „Jsme úvěrová společnost,“ říká Kozel.
A jako taková sází na rychlost a pružnost. „Malý nebo střední developer, typicky firma, která nakoupí staré byty a chystá se je rekonstruovat, u nás požádá o úvěr. On už si ty byty koupil, už má nasmlouvané dodavatele. Jeho žádost posoudíme v režimu Fingood Fast do 24 hodin. Do 10 dnů má na kontě, řekněme, 4 miliony korun,“ popisuje Ondřej Kozel.
Projekty na revitalizace objektů mohou být financovány v režimu Fast, který zajistí financování na 4 až 5 měsíců, ale může být prodloužen až na 1 rok. Půjčky s jednoroční lhůtou splacení jsou vhodné např. pro realitní kanceláře, které kupují objekty vhodné k rekonstrukci. Přičemž Fingood přijme za úvěr i zástavu, která do rekonstrukce právě nevchází.
„Umíme ocenit i nemovitost, která se nachází v některém krajském městě. Do týdne jsme schopni složit zajištěný úvěr,“ říká Ondřej Kozel. „Dokážeme nabídnout i úvěr s plovoucí úrokovou sazbou, tzv. float, podle aktuální hodnoty PRIBOR. Když se to přenese do časové osy, dokážeme být levnější než komerční banky.“
Průměrné stáří českého bytového fondu se pohybuje kolem 40 let, v tomto směru stále patří mezi nejstarší v Evropské unii. České domácnosti přitom chtějí bydlet lépe a moderněji, starší byty proto pořizují především s výhledem na jejich brzkou rekonstrukci. Zhruba polovina českých domácností přitom chce rekonstruovat v nejbližších dvou letech. Prvním projektem v nabídce byla revitalizace bytu v Poděbradech – byt o rozloze 70 m² v blízkosti lázeňské promenády.
Zhodnocení této investice bylo stanoveno na 11,7 % p.a. s maximálně 10měsíční splatností. Požadovaná čtyřmilionová investice byla vybrána během necelé hodiny od představení nabídky. „Byty či domy stavěné před několika desítkami let už neodpovídají současným očekáváním od moderního bydlení. Tempo rekonstrukcí by tak mělo dále zrychlovat. A rekonstrukční trh se nyní může stát zajímavou investiční příležitostí i pro drobné investory,“ říká Ondřej Kozel.
Mezi zajímavé a větší projekty patří mimo jiné provozní financování Jarošovského pivovaru, spojené s rozšířením výroby. Ale má to své meze. „Umíme developerům vyjít vstříc, ale v souladu s crowdfundingovou licencí máme limit úvěrování 120 milionů korun za rok. To už třeba může být problém pro retailové parky,“ připouští Kozel. Zato ale Fingood dokáže projekt rozfázovat do několika tranší. „Nákup, rekonstrukce… Financujeme jednu tranši po druhé. Dokážeme poskládat úvěr, aby to vyšlo,“ vysvětluje provozní ředitel.
A nyní z druhé strany. Kdo se na ty poskytované úvěry skládá? „Investoři,“ odpovídá s úsměvem Ondřej Kozel. „Máme kmen retailových investorů, je jich zhruba 20 tisíc. V kategorizaci jsou to nekvalifikovaní investoři, takže požívají příslušné právní ochrany. To například znamená, že vyplňují podrobný dotazník a v něm deklarují svou toleranci k riziku.“
Minimální vstupní investice je 1 000 korun, registrační poplatky se nehradí, tedy nula. K registraci stačí e-mailová adresa a telefonní číslo. Maximální investice, opět v souladu se zákony a licencí ČNB, činí 1 000 eur, přičemž 80 % investorů dává do 20 tisíc korun. Investoři mohou nejen pravidelně investice navyšovat, ale mohou i vybírat jak své výnosy, tak i své investice.
„Vážený výnos investice nyní činí 11,5 procenta ročně. Na každý úvěrovaný projekt máme zpracovaný rating, investor se sám rozhoduje, zda jej zafinancuje,“ říká Ondřej Kozel. „Své investice může mít každý investor doslova v kapse, na svém mobilním telefonu. Kromě toho na našich webových stránkách na dash-boardu funguje analytická část, kde si lze projekt ještě podrobně prohlédnout a prověřit. Snažíme se také investory informovat a vzdělávat.
Nedávno jsme například svolali crowdfundingovou konferenci, která se pak ukázala jako největší v České republice.“ Dodejme ještě jeden reportérský postřeh: Fingood jako crowdfundingová společnost začala a jako taková i pokračuje a roste. Podstatou jejího podnikání je otevřenost na obě strany: vůči dlužníkům i vůči investorům. Zatím se to, zdá se, vyplácí všem zúčastněným.
Text: Jan Ferenc
Zdroj: PR článok Fingood servisní s.r.o.