Praha panorama

Analýza: Průměrná cena nových bytů v Praze nadále roste. Trh však stagnuje

Průměrná prodejní cena nových bytů v Praze ve třetím čtvrtletí vzrostla na 147.884 korun za metr čtvereční. Meziročně jde o nárůst o 17 procent, mezičtvrtletně o 1,4 procenta, vyplývá z analýzy developerských společností Skanska Residential, Trigema a Central Group.

Analýza uvádí, že v metropoli se ve třetím čtvrtletí prodalo 550 nových bytů, trh podle developerů stagnuje. Horší prodejní výsledky ukazuje analýza společnosti Ekospol. Podle ní je v Praze poptávka po novém bydlení nejnižší za 15 let a ve třetím čtvrtletí se prodalo 410 nových bytů.

Prodejní ceny nových bytů v Praze zdražily podle analýzy Skansky, Trigemy a Central Group mezičtvrtletně o víc než 2000 korun za metr čtvereční. Nabídkové ceny bytů se podle analýzy dostaly na 154.181 korun za metr čtvereční, meziročně o 12 procent více, mezičtvrtletně pak stouply o 1,4 procenta.

Cena bytů neklesne

„Naplnilo se, že růst cen už nebude tak strmý. Nazýváme to hudebně adagio, trh velmi zpomalil, ale nezamrzl. Cenová hladina se stabilizovala, ale ceny neklesají. U 80 procent nabídky se cena nezměnila, u deseti šla nahoru a u sedmi osmi procent nových projektů byla cena redukována – to je jen ve výjimečných situacích, kdy má projekt nějaký nedostatek, má třeba špatnou lokalita či je tlak na investora,“ řekl Petr Michálek, předseda představenstva Skanska Residential.

Ceny nových bytů se podle developerů ustálí na úrovni okolo 145.000 až 150.000 korun za metr čtvereční. Michálek uvedl, že nevidí prostor pro pokles cen vzhledem k vysokým nákladům. Zejména se podle něj jedná o rostoucí ceny materiálů, pozemků, energií a zásadní je také pomalé povolování staveb.

V Praze se podle analýzy prodalo ve třetím čtvrtletí 550 nových bytů, o 42,1 procenta méně oproti druhému čtvrtletí a nejméně od roku 2011. Od začátku roku se prodalo 2550 bytů a developeři odhadují, že se celkem letos prodá okolo 3000 bytů. „Trh je zamrzlý a chvilku bude,“ řekl zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský a zopakoval, že jeho společnost možná některé projekty odloží.

Starší byty jsou neúsporné

Všichni developeři se shodují, že za poklesem prodejů jsou drahé hypotéky. Dříve kupovalo byty 50 až 80 procent lidí na hypotéky a zbytek z vlastních úspor, nyní je to obráceně. „Oproti loňskému roku jsou úroky dražší až trojnásobně. Už tak špatná dostupnost vlastního bydlení se ještě zhorší a stane se nedostupným i pro podstatnou část střední třídy. Vytvářet jakékoliv predikce dalšího vývoje je v současné velmi turbulentní době nemožné. Předpokládám však, že se situace jen tak nezlepší,“ řekl předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Marcel Soural z Trigemy upozornil, že zpomalení trhu je dáno náladou ve společnosti a odkládání nákupů neznamená, že by dramaticky zchudla. „Čeká se, jak se bude vyvíjet celospolečenské klima. Slyšíme prezentaci strachu ze zimy, jak se budou chovat energie. A v situaci vyvolávání strachu vzniká, že obyvatelstvo brzdí apetit,“ pronesl Soural. Developeři míní, že by se situace mohla zlepšit příští rok na jaře, poté v roce 2024 a v případě poklesu hypoték pod hranici tří procent.

Současná situace může podle nich přinést větší rozdíl cen mezi novými a staršími byty. Ten se pohybuje mezi deseti až 20 procenty, což je podle developerů málo, měl by být 25 až 30 procent. „Pokles cen starších bytů bude především pro energeticky méně úsporné. Panelové byty mají o 50 procent vyšší energetické náklady než novostavby,“ upozornil Kunovský. Starší byt se průměrně v Praze podle analýzy prodává za 125.442 korun za metr čtvereční a cena je meziročně stejná.

red