Byty v Brně znovu zdražily, zájem je hlavně o ty nejmenší
Ceny nových bytů v Brně vzrostly v loňském roce o 7,5 procenta. I když je to menší nárůst než o rok dříve, kdy se zvýšily dokonce o 15,6 procenta, ceny vystoupaly tak vysoko, že poklesl zájem o dvoupokojové byty. Při současných cenách si je lidé s průměrnými příjmy nemohou dovolit. Vyplývá to z analýzy společnosti Trikaya, která situaci na realitním trhu v Brně dlouhodobě sleduje.
V loňském roce se nejprodávanějšími staly jednopokojové byty, dosud byl největší zájem o byty dvoupokojové. „Prodeje loňského roku nám ukazují, že na velké byty už lidé s průměrnými příjmy kvůli rostoucím cenám a regulaci hypoték téměř nedosáhnou. Lidé se tedy uskromňují a pořizují spíše nové, ale malé byty nebo byty starší, i tam ale ceny rostou,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Trikaya Alexej Veselý.
Jednopokojové byty o průměrné velikosti 35 metrů čtverečních v roce 2019 tvořily mezi novostavbami přes 40 procent všech prodejů. Zatímco průměrný jednopokojový byt o rozloze 39 čtverečních metrů stál loni v Brně 3,2 milionu korun, byt o dispozici 2+kk a rozloze 56 čtverečních metrů vyšel na 4,55 milionu a byt 3+kk s rozlohou 81 metrů na 6,6 milionu korun.
Celkově zůstává v nabídce přes 500 volných bytů, cena za čtvereční metr je 82.500 korun. Podle Trikaye ale v Brně chybí 2500 bytů. Jejich ceny tak nezvedá umělá realitní bublina, ale silná poptávka po novém bydlení a nedostatek vhodných bytů.
To potvrzuje i Asociace brněnských architektů a stavitelů, tvrdí, že výstavbu bytů blokují úředníci. „V uplynulém roce byla výstavba v Brně paralyzována špatným fungováním odboru územního plánování a rozvoje, až s novým vedením se situace od konce roku zlepšuje. Místo toho, aby město umožňovalo soukromému sektoru investovat do rozvoje města a výstavby nového bydlení, vytváří se stále nové požadavky a omezení. Veškeré další požadavky ale v důsledku prodražují cenu bytů a dopadají na zájemce o bydlení ve městě. Právě ti totiž zaplatí za infrastrukturu, kterou si město nechává předávat za symbolickou tisícikorunu,“ uvedl předseda správní rady asociace Marek Vinter.
Zástupci společnosti Trikaya neočekávají, že by v dohledné době začaly ceny nemovitostí v Brně klesat. Kromě nedostatku volných ploch k zastavění totiž zdražují i stavební materiály a ve stavebnictví chybí pracovní síly.
„Naději na snížení cen nemovitostí v Brně však přinášejí změny územního plánu. Kancelář architekta města Brna totiž chystá k zástavbě uvolnit několik nevyužívaných průmyslových oblastí, jako například areály ve Slatině, v Maloměřicích nebo Obřanech. I samotné město připravuje řadu lokalit pro vlastní výstavbu bydlení, čítající několik stovek nových městských bytů,“ uvedl ve zprávě František Šudřich ze společnosti Trikaya. Zároveň ale upozornil, že stavební firmy jsou plně vytížené, a naplánované rezidenční projekty tak nebude mít kdo stavět.
Zdroj: ČTK