Ceny bytů v Česku klesly. Výjimkami jsou Ústí nad Labem a Zlín
V letošním prvním čtvrtletí ceny bytů mezičtvrtletně klesly o 1,2 procenta. Průměrná cena za metr čtvereční tak byla 92.200 korun. Důvodem byla snížená poptávka způsobená inflací, růstem hypotečních úvěrů a zdražením nemovitostí kvůli vysoké ceně energií a stavebních prací. Byty jsou ale stále o 70 procent dražší než před začátkem koronavirové pandemie.
Nejvyšší průměrný propad cen bytů byl zaznamenán v Liberci, kde proti poslednímu čtvrtletí roku 2022 klesla jejich cena o 15,6 procenta. V Ostravě byty zlevnily o 12,6 procenta a v Pardubicích o 11,2 procenta. Výjimkami jsou naopak Ústí nad Labem, kde ceny vzrostly v průměru o 4,4 procenta, a Zlín, kde vzrostly o skoro pět procent. V Praze ceny téměř stagnovaly s nárůstem o 0,2 procenta. Ceny se v hlavním městě ale lišily v jednotlivých částech města.
Nárůst byl zaznamenán u bytů v Praze 8 o 5,5 procenta, v Praze 3 o 3,8 procenta a v Praze 9 o 2,8 procenta. Naopak cena výrazně klesla v centru města. Nejvýraznější propad cen Deloitte zaznamenal o 18 procent v Praze 1 a o 12 procent v Praze 2. Podle analýzy Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) se na konci roku 2022 nabízelo nejvíce bytů v Praze 9, kde je velký počet brownfieldů a rozvojových ploch. Naopak v Praze 1 a 2 se jich nabízelo nejméně.
„Prodeje bytů v meziročním porovnání v Česku klesly o 9,5 procenta, konkrétně z 6046 na 5471 jednotek. V Praze se pak pokles v počtu prodaných bytů projevil mírněji,” řekl Petr Hána, expert na nemovitostní trh z Deloitte.
V prvním čtvrtletí roku 2023 se téměř 64 procent všech bytů prodalo v Praze. Deset procent všech bytů se prodalo v Brně a zbytek připadl na Plzeň a další krajská města. Více než polovinu tvořily novostavby. V panelových domech se prodalo 1605 bytů a v cihlových domech 1174 jednotek.