dům bydlení úsporné

Češi chtějí bydlet úsporně, tvrdí studie. Developeři se přizpůsobují

Stále více Čechů vyhledává úsporná řešení bydlení a při koupi vlastní nemovitosti se zaměřují na její energetickou náročnost. Tento trend evidují tři čtvrtiny z 51 developerských společností. Podle zbývající čtvrtiny developerů ale energeticky úsporná řešení navyšují cenu nemovitosti, která je pro mnohé klienty jedním ze zásadních faktorů při rozhodování o koupi.

Vyplývá to ze studie analytické společnosti CEEC Research. Podle zástupců Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) roste také zájem o dřevostavby jako ekologickou alternativu k tradičním stavbám.

„Trh s nemovitostmi se neustále vyvíjí ve prospěch právě ekologičtějších a energeticky efektivnějších řešení. Mnoho firem se tomuto trendu snaží přizpůsobit a přicházet se sofistikovanějšími technickými řešeními. To ale znamená vyšší náklady na výstavbu, které v mixu vyšších úrokových sazeb a dlouhých povolovacích procesů cenu výstavby významně ovlivňují a zvyšují výslednou cenu nemovitosti,“ řekl ředitel CEEC Research Michal Vacek.

Zateplení, stínění, inteligentní osvětlení

Nejčastěji podle developerů lidé vyhledávají nemovitosti s řádným zateplením vnějšího obalu stavby. Důležité jsou pro ně ale i systémy vnějšího stínění, které zabraňují nadměrnému zahřívání interiéru. V ČR také podle firem začíná růst zájem o zřízení inteligentních domácích systémů zlepšujících energetickou účinnost, které jsou jinak oblíbené hlavně v zahraničí. Jednat se může například o pokročilé termostaty, systémy pro inteligentní osvětlení nebo pro řízení kvality vzduchu.

S ohledem na snižování uhlíkové stopy a energetickou soběstačnost je podle developerů i větší využití systémů vyrábějících energii z obnovitelných zdrojů. Nejčastěji lidé a firmy volí fotovoltaiku využívající sluneční energii. Další vyhledávanou technologií jsou geotermální vrty a tepelná čerpadla. Příliš oblíbené naopak nejsou podle průzkumu bioenergetické systémy, elektrárny na biomasu nebo vodní a větrné elektrárny. Mohou být prostorově náročné a drahé na vybudování.

Vzrostl zájem o dřevostavby

S větším zájmem Čechů o ekologii a udržitelnost mírně vzrostl zájem o nemovitosti ze dřeva. „V loňském roce bylo v Česku postaveno 2595 dřevostaveb, což představuje podíl celkem 14,6 procenta na celkovém počtu nových rodinných domů a drobný nárůst oproti roku předchozímu. Jak ukazují statistiky, velké změny se neodehrály v oblíbenosti jednotlivých konstrukcí, kdy nadále přetrvávala popularita lehkých rámových skeletů, v panelové a staveništní montáži,“ uvedla ředitelka ADMD Blanka Nováčková.

Nejméně dřevěných domů podle ADMD s odkazem na data Českého statistického úřadu se loni postavilo v Jihočeském kraji. Největší zájem byl naopak v Libereckém kraji, kde podíl dřevostaveb dosáhl v celkovém počtu nových rodinných domů 25,2 procenta. Ve srovnání s evropskými státy se ČR v počtu staveb ze dřeva drží v průměru. Nejvíce dřevěných domů staví Švédsko, kde podíl tvoří 80 procent.