
Dopravní stavby zvyšují ceny nemovitostí: Kde se bydlení prodražilo nejvíce?
Rozšiřování dálniční sítě a modernizace železnic v Česku vedly k výraznému růstu cen nemovitostí v jejich blízkosti. Na některých místech se ceny bytů a rodinných domů zvýšily za pět let až o třetinu, pozemky pak zdražily o pětinu. Vyplývá to z analýzy realitní služby Bezrealitky.cz. Lepší dopravní dostupnost zároveň zvýšila atraktivitu některých rekreačních nemovitostí, o které dříve nebyl zájem.
Podle odborníků se největší nárůst cen projevuje tam, kde dálnice zkrátila dojezd do nejbližší krajské metropole o 10 až 15 minut. „V takových lokalitách se zvyšuje poptávka po bydlení a ceny rostou, často z nižšího základu, což dělá nárůst ještě výraznějším,“ vysvětluje Martin Ponzer, šéf Bezrealitky.
Nejvíce se tento efekt projevil například v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, kde se díky novým dálnicím a rychlejším železničním spojům zvýšily ceny nemovitostí nejen ve velkých městech, ale i v menších obcích. Výrazný růst zaznamenaly například Tábor, Jaroměř nebo Rokycany, kde se dopravní dostupnost do velkých měst výrazně zlepšila.
Železnice láká rodiny i hybridní pracovníky
Další skokové zdražování nastalo v místech, kde modernizovaná železnice spojila regionální centra s Prahou. Tento trend přitáhl hlavně rodiny hledající kompromis mezi klidným bydlením mimo velkoměsto a dostupností hlavního města. Mnoho z těchto kupců pracuje v hybridním režimu, kdy část týdne tráví v kanceláři a část pracuje z domova.
Naopak v některých lokalitách nové dopravní stavby zásadní změnu nepřinesly. Příkladem je Písek, kde dostavba dálnice D4 neměla na ceny nemovitostí výrazný vliv. Změnu však pocítili majitelé domů u bývalých hlavních tahů – díky úbytku dopravy se jejich hodnota zvýšila.
Dopravní dostupnost jako klíč k prodejnosti nemovitostí
Z analýzy vyplývá, že stále existují nemovitosti, které jsou prakticky neprodejné, pokud majitelé nejsou ochotni je nabídnout za cenu pozemku. Jde především o staré chalupy a vesnické domy ve špatném stavu, které vyžadují nákladnou rekonstrukci. Tyto nemovitosti ale mohou získat nové kupce v případě výrazného zlepšení dopravní dostupnosti. Příkladem je oblast podél dálnice R6 směrem do Karlovarského kraje, kde se po modernizaci silnice opět zvýšil zájem o dříve přehlížené rekreační objekty.
Podle ČSOB indexu bydlení ceny nemovitostí v Česku na konci loňského roku opět vzrostly. Nejvýraznější nárůst zaznamenaly byty, jejichž cena meziročně stoupla o sedm procent. Rodinné domy zdražily o 6,4 procenta a pozemky o 4,8 procenta. Tento trend naznačuje, že rostoucí ceny bydlení jsou dlouhodobým fenoménem, který pokračuje i s novými dopravními investicemi.