Dostupné nájemní bydlení: Cesta k rovnováze mezi investory a nájemníky
V České republice se stále častěji skloňuje téma dostupného nájemního bydlení, které by mělo do budoucna výrazněji napomoci vyřešení bytové krize. Podle zástupců Asociace nájemního bydlení (ANB) je klíčem k rozvoji tohoto sektoru nejen zvýšený zájem soukromých investorů, ale také podpora státu, právní stabilita a zjednodušení povolování nových staveb.
Pokud by došlo k těmto změnám, mohli by investoři začít častěji financovat výstavbu dostupných nájemních bytů.
Hlavním předpokladem pro vyšší investice je vytvoření právního rámce, který by zaručoval předvídatelnost a stabilitu. Zástupci ANB apelují na novelizaci občanského zákoníku, která by posílila právní jistotu pronajímatelů, zejména vůči problémovým nájemníkům a neplatičům.
Podle asociace je nezbytné také provést revizi nakládání s obecními byty a vypracovat jednotnou strategii pro jejich přidělování a správu. Tato opatření by mohla zjednodušit a zrychlit proces výstavby a správy nájemního bydlení v obcích.
Program Dostupného bydlení a možnosti státní podpory
Vláda již vyčlenila sedm miliard korun na výstavbu dostupného nájemního bydlení, přičemž část těchto prostředků je určena na nový projekt státní podpory. Program podporuje výstavbu nových nájemních bytů, ale i stavební úpravy a přístavby. K dispozici je několik variant podpory, včetně dotovaných úvěrů s nižšími úrokovými sazbami a možností pokrytí až 90 % investičních nákladů. Podmínky programu umožňují žádat o financování právnickým osobám i samosprávným celkům. V současnosti se zpracovávají žádosti na výstavbu více než 700 nových bytů, které mají vzniknout díky dotacím a zvýhodněným úvěrům.
Nájemní bydlení jako rovnocenná alternativa
Podle ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (STAN) je potřeba změnit vnímání nájemního bydlení jako méně preferované alternativy k vlastnickému bydlení. Přestože většina Čechů stále dává přednost vlastnictví nemovitosti, Kulhánek poukazuje na řadu výhod, které nájemní bydlení přináší. Zároveň upozornil na rostoucí problém s nadměrnými výdaji na bydlení, které ohrožují především nízkopříjmové domácnosti, nájemníky a samoživitele. Statisticky se náklady na nájem v ČR podílejí na ročním příjmu domácnosti v průměru zhruba 26 %.
Asociace nájemního bydlení, která sdružuje od roku 2020 více než 60 tisíc nájemních bytů v ČR, se profiluje jako klíčový hráč v oblasti institucionálního nájemního sektoru. ANB představuje zájmy firem a jednotlivců, kteří se podílejí na výstavbě a správě nájemních bytů, a aktivně prosazuje legislativní změny, které mají napomoci stabilitě a rozvoji trhu s nájemními byty.