Paneláky v Praze

Paneláky zdražují, i tak jsou oblíbené

Partneři sekce:

V roce 2018 bylo možné na rezidenčním trhu opět sledovat poměrně silný nárůst transakčních i nabídkových cen bytů. Celkově se průměrná transakční cena bytu v ČR vyšplhala na úroveň 57 200 Kč/m2, což představuje zvýšení přibližně o 6,5 % oproti roku 2017.

Za dramatickým růstem cen bytů je nutné hledat především silnou poptávku ve větších městech a jejich aglomeracích jako Praha a Brno, které díky své atraktivitě přitahují stále nové obyvatele a zároveň omezený přísun nových bytů na trh zejména kvůli délce a komplikovanosti schvalovacích procesů předcházejících samotné výstavbě.

Svůj podíl na růstu cen má také nedostupnost kvalifikované pracovní síly ve stavebnictví, což spolu s rostoucími cenami stavebních prací výrazně ovlivňuje vstupní náklady developerů. Na první pohled nejvýraznější růst cen je viditelný v Ústeckém kraji, kde se meziročně cena zvýšila o 18 %.

Je ale nutné dodat, že ceny v tomto regionu patří mezi dlouhodobě nejnižší, a region tedy jen dobíhá zbytek země. V absolutních hodnotách nejvíce vzrostly ceny bytů v Praze, a to o 6 600 Kč/m2 nebo o 9,3 % meziročně, a region tak zůstává nejdražším a nejméně dostupným.

Panelové domy jsou dražší

Když se podíváme na cenové rozdíly podle stavební konstrukce domů, největší změna průměrné ceny bytů byla zaznamenána v segmentu panelových domů, kde meziročně ceny vzrostly přibližně o 8 %.

Vzhledem k omezené dostupnosti segmentu bytů v nových developerských projektech jsou právě panelové domy stále častější volbou pro kou­pi, což potvrzuje i objem transakcí, který v roce 2018 dosáhl 6 miliard Kč, meziročně téměř o 15 % víc.

Průměrné transakční ceny v segmentech trhu v ČR (2018, Kč/m2)
Průměrné transakční ceny v segmentech trhu v ČR (2018, Kč/m2) | Zdroj: Cenovamapa.org

Dostupnost bydlení v Evropě

Co se týče evropského srovnání dostupnosti vlastního bydlení, průměrný obyvatel České republiky potřebuje pro koupi bytu více než 11 hrubých ročních mezd.

Publikace Deloitte Property Index, která porovnává dostupnost bydlení ve dvanácti evropských zemích, ukazuje, že v sousedním Rakousku je tento ukazatel zhruba poloviční a o něco lépe je na tom také Spojené království, které je známé vysokými cenami rezidenčních nemovitostí a kde průměrný obyvatel potřebuje méně ročních mezd na pořízení bytu než v ČR.

Počet průměrných hrubých ročních mezd potřebných k pořízení standardního nového bytu (70 m2)
Počet průměrných hrubých ročních mezd potřebných k pořízení standardního nového bytu (70 m2) | Zdroj: Deloitte Property Index

Nájemní bydlení může být cesta

Vzhledem ke snižující se dostupnosti vlastního bydlení začíná na rezidenčním trhu vzrůstat význam nájemního bydlení, jakož i segmentů specializujících se jen na určité vrstvy obyvatel.

Rozšířené jsou ve větších městech bytové jednotky s menšími výměrami zaměřené na tzv. singles, renesanci zažívají i bytová družstva jako alternativa financování bydlení. Některá města si vážnost situace s dostupností bydlení uvědomují a v posledním roce avizovala mnoho iniciativ s cílem zlepšení a zjednodušení situace na rezidenčním trhu.

Jedním z řešení je participace na výstavbě bytového fondu formou spolupráce s etablovanými developery. Ve hře je popřípadě také zřízení městského podniku, který by vystupoval jako developer a zajišťoval dostupné bydlení pro klíčové profese působící ve městě.

Text: Igor Zsebik, Deloitte Real Estate
Zdroje: Deloitte. Cenovamapa.org

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB špeciál 2019.