Praha schválila požadavky na změny zákonů ohledně Airbnb
Radní Prahy včera schválili návrh čtyř opatření, která budou prosazovat při jednáních na ministerstvu pro místní rozvoj ohledně změn zákonů k regulaci platforem pro krátkodobé ubytování. Jak novinářům řekla radní Prahy pro legislativu Hana Marvanová, největší shoda panuje na povinnosti Airbnb a dalších platforem obcím poskytovat informace o ubytováních. Pod výsledným poslaneckým návrhem by podle radní měly být podepsány všechny poslanecké kluby.
„Bez legislativních změn, tedy změn konkrétních zákonů, Praha ani jiná velká města nemají zákonné nástroje, jak ke spokojenosti obyvatel řešit problém s platformami typu Airbnb,“ uvedla radní. Pražští poslanci se podobné návrhy pokoušeli ve Sněmovně prosadit loni, ale neúspěšně. V metropoli si místní obyvatelé zejména v centru stěžují na hluk, nepořádek a neustálé střídání nájemníků.
Kromě povinnosti platforem poskytovat obcím informace o počtu pronajímaných bytů a jejich využívání chce hlavní město prosadit další opatření. Prvním má být možnost samosprávy nařízením regulovat služby na svém území, například pomocí omezení počtu dní, kdy je možné byt pro tyto účely v roce využívat.
Posílit by se podle Marvanové měly i pravomoci vlastníků ostatních bytů a jejich společenství, aby musel majitel bytu pro Airbnb nejprve získat jejich souhlas. Posledním navrhovaným krokem je úprava stavebních předpisů tak, aby byty trvale využívané ke krátkodobým pronájmům musely splňovat stejné normy z hlediska bezpečnosti a požární prevence jako hotely.
V pátek na ministerstvu pro místní rozvoj jednali s ministryní Klárou Dostálovou jednali zástupci Prahy, Prahy 1, Českého Krumlova, Hospodářské komory a Svazu obchodu a cestovního ruchu.
„Na čem byla drtivá shoda účastníků schůzky, tak byl ten bod první, tedy uzákonění povinnosti poskytovat informace obcím,“ uvedla radní. Dodala, že u ostatních bodů by měla následovat intenzivní jednání vedoucí k finálnímu znění návrhu.
Dostálová v pátek uvedla, že povinné poskytování informací je prvním krokem řešení problému. Má se týkat zejména těch, kteří nedodržují existující pravidla a doplácejí na ně rezidenti. „Absolutní shoda je, že nikdo nechce potřít sdílenou ekonomiku jako takovou,“ zdůraznila. Dodala, že neplánuje vznik nového zákona, ale úpravy stávajících.
Primátor Zdeněk Hřib dnes řekl, že krátkodobé ubytování znamená pro Prahu problém i z hlediska regulace turistického ruchu. Zatímco hotelové kapacity se dají držet na určité úrovni, počet bytů nabízených přes Airbnb a další platformy nekontrolovatelně roste. Vyjádřil údiv nad tím, že podle jeho informací se návrhům Prahy brání i komunističtí poslanci. „To mě trochu překvapilo, ale věřím, že vzájemnou diskusí se nám podaří přesvědčit skutečně všechny kluby,“ řekl.
Podle dnes schváleného dokumentu se v Praze ke krátkodobému ubytování využívá přes 13.000 bytů a 84 procent z nich je v nabídce jako celé jednotky. Zástupci města upozornili, že se tak nedá mluvit o sdíleném ubytování.
Vedle Airbnb působí na českém trhu například Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals nebo Vrbo.
Zdroj: ČTK