Přelom v investicích: Poprvé větší zájem o nájmy než zóny
Přelom na realitním trhu podnikatelských nemovitostí přineslo první pololetí letošního roku. Poprvé od roku 1989 chce víc investorů podnikat v nájmu, než aby stavěli vlastní budovy v průmyslových zónách. Přesněji - šest z deseti společností hledá nájem, jen třetina chce vlastní pozemek včetně vlastní haly a zbylých devět procent firem plánuje regenerovat brownfield. Ukázaly to pololetní statistiky poptávky po podnikatelských nemovitostech agentury CzechInvest.
„Rostoucí zájem o nájmy vidíme v našich statistikách dlouhodobě. Letos je to ale poprvé, kdy je vyžaduje nadpoloviční většina společností,“ zdůrazňuje Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest. „Dokládá to, že se u nás už perfektně vyvinul trh s podnikatelskými nemovitostmi, a zároveň to ukazuje, že investoři mají v Českou republiku stále větší důvěru, protože všeobecně platí, že čím mladší tržní ekonomika, tím víc společností chce budovy, ve kterých podnikají, raději přímo vlastnit.“
„V připravené nájemní budově můžete začít podnikat prakticky okamžitě a nemusíte se potýkat s velkou investicí do stavby nové nemovitosti,“ přidává další důvody rostoucí obliby nájmů Milan Kratina, vedoucí oddělení umístění projektů agentury CzechInvest.
„Stavba zbrusu nového závodu v průmyslové zóně bude trvat i víc než rok, což je pro investory opravdu dlouhá doba. Proto je důležité, aby kvalitně připravená zóna, která opravdu chce přilákat nové společnosti, měla připravené územní rozhodnutí a hotové rozhodnutí EIA pro předpokládané investory,“ doporučuje Kratina.
Zájem o Plzeňsko, Brno a střední Čechy
Statistiky také ukázaly, že se investoři v důsledku globální recese začali vracet do tradičních oblastí jako je Plzeňsko, okolí Brna nebo střední Čechy. „Třeba poptávka po Plzni je oproti minulému roku dvojnásobná,“ upřesňuje Milan Kratina. „Za posledních několik měsíců v těchto regionech po letech stoupla nezaměstnanost, což sem opět láká nové společnosti. Právě našponovaný pracovní trh odsud investory poslední roky spíše odrazoval“ dodává Kratina.
„Přirozeně sem chtějí investovat především ty společnosti, které hledají zkušené a spolehlivé zaměstnance. To znamená podniky, které nevyžadují spoustu jednoduché – a hůře placené – manuální práce, ale naopak hledají specialisty, kteří se poradí s těmi nejmodernějšími technologiemi,“ pokračuje Kratina.
„Cílem agentury CzechInvest je směřovat investory především do oblastí s vyšší nezaměstnaností, proto v našich pololetních statistikách nabídek podnikatelských nemovitostí stále dominují i Moravskoslezský nebo Ústecký kraj. Nicméně právě o oblasti jako Plzeňsko nebo okolí Brna začínají v posledních šesti měsících investoři sami projevovat stále větší zájem,“ vysvětluje nárůst poptávky Kratina.
Stoupá zájem o velké plochy v nájmu
Na rozdíl od roku 2007 letos opět stoupá v nájemních halách zájem i o velké plochy. Největší nárůst zažila poptávka po ploše od 5 000 do 10 000 metrů čtverečních. Narostl ovšem zájem i o plochy nad 10 000 metrů čtverečních. Nejvíc investorů však stále vyhledává nájem dvou až pěti tisíc čtverečních metrů. V průmyslových zónách se pak s největším propadem zájmu musely vyrovnat menší pozemky do pěti hektarů.
9 procent brownfieldů
Ani ne jeden z deseti nových investorů hledá pro své podnikání v České republice opuštěný brownfield připravený k regeneraci. Podíl společností, které zanedbané areály vyhledávají, ale mírně stoupá – za poslední dva roky narostl o dva procentní body – stále však zůstává nízký. CzechInvest proto už na začátku minulého roku spustil na adrese www.brownfieldy.cz Národní databází brownfieldů. Ta je volně dostupná každému zájemci a obsahuje podrobné informace o 350 brownfieldech napříč celou Českou republikou.
Zdroj: Agentura CzechInvest