dědictví nemovitost

Třetina Čechů doufá ve zděděnou nemovitost

Třetina Čechů předpokládá, že v budoucnu zdědí nějaký majetek, z toho dvě třetiny očekávají jako dědictví nemovitost. Mladší lidé podle průzkumu předpokládají, že zděděnou nemovitost využijí k bydlení nebo jako investici, starší lidé by ji spíš prodali. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro Partners Banku.

Podle průzkumu by 38 procent respondentů do 26 let využilo zděděnou nemovitost pro vlastní bydlení, 35 procent by ji pronajímalo a pouze osm procent by zvažovalo její prodej. Ve věkové kategorii nad 54 let by naopak 40 procent dotázaných zděděnou nemovitost prodalo, čtvrtina by ji využila pro vlastní bydlení a 21 procent k pronájmu.

„Rozdílné využití zděděné nemovitosti do velké míry odráží aktuální stav trhu a je zcela logické. Zatímco pro mladé by zděděná nemovitost mnohdy představovala řešení jejich ztížené cesty k vlastnímu bydlení, generace jejich rodičů by nemovitost častěji prodala, neboť již má vlastní bydlení zajištěné. K prodeji nemovitosti by se zároveň častěji uchýlili respondenti z menších obcí, naopak obyvatelé z větších měst, kde je bydlení méně dostupné, by častěji nemovitost užili k vlastnímu bydlení,“ uvedl k výsledkům průzkumu ředitel Partners Banky Marek Ditz.

Průzkum také ukázal, že kromě nemovitosti očekávají Češi i jiné formy dědictví. Pětina lidí, kteří věří, že se k dědictví dostanou, ho očekává v podobě peněz na bankovním účtu, desetina v podobě hotovosti. Podle průzkumu nicméně 83 procent dotázaných nezohledňuje možné dědictví při svém finančním plánování.

Průzkum se uskutečnil v dubnu prostřednictvím aplikace Ipsos Instant Research na reprezentativním vzorku 1050 lidí. Respondenti byli ve věku od 18 do 65 let ze všech krajů Česka.