Trh s novými byty v Brně: Prodává se jich méně, přesto zdražují
Trh s novým bydlením v Brně v loňském roce výrazně zpomalil, průměrná cena za čtvereční metr nového bydlení ale dál rostla. V meziročním srovnání se zvýšila o 17 procent na 117.000 korun za metr čtvereční. Za loňský rok se v Brně prodalo 758 bytů v novostavbách, z toho 404 v prvním čtvrtletí. O rok dříve to bylo 1192 bytů za celý rok. Vyplývá to z analýzy trhu s novým bydlením, kterou zveřejnila společnosti Impera Styl.
Po rušném prvním čtvrtletí zájem rychle ochladl. Ve druhém čtvrtletí našlo kupce 158 bytů, ve třetím 89 a ve čtvrtém 107 nových bytů. „Znatelný pád realizovaných prodejů byl způsoben především třemi důvody, a to nejistotou způsobenou válkou na Ukrajině, růstem základních úrokových sazeb pod tlakem zvyšující se inflace a regulacemi hypotečního trhu, které v dubnu loňského roku zavedla Česká národní banka. Pro řadu zájemců se tak investice do nemovitostí stala nedostupnou, rizikovou nebo finančně nezajímavou,“ uvedl Šudřich.
Nízké prodeje rozhodně nejdou na vrub nedostatečné nabídce nových bytů, jako tomu bylo před několika lety. Aktuálně je na trhu v Brně 1398 volných nových bytů v 56 projektech. Ceny nových bytů přestaly růst přibližně v pololetí loňského roku. I když průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu byla za celý rok 117.000 korun, nabídkové ceny se nyní v průměru pohybují okolo 129.000 korun.
Zlevňovat se zatím nebude
To potvrzuje i zástupce společnosti Trikaya, která také ceny na trhu dlouhodobě sleduje. „Rok 2022 otočil kormidlo vývoje průměrné ceny volných bytů v brněnských novostavbách. Vzestupný trend, který začal v roce 2016, vyvrcholil v první polovině roku 2022,“ uvedl Dalibor Lamka. Podle něj ale cena nových bytů začala ve 3. čtvrtletí loňského roku mírně klesat.
Průměrná cena za čtvereční metr se liší podle celkové dispozice bytu. V takzvané garsonce, tedy bytu o dispozici 1+kk, je aktuálně 135.500 korun za čtvereční metr, jednopokojový byt o rozloze 35 metrů čtverečních tak vyjde aktuálně na 4,8 milionu korun. Naopak byt o dispozici 4+kk a více má průměrnou cenu 122.000 za čtvereční metr a při rozloze 125 čtverečních metrů tak vyjde v průměru na 15,2 milionu korun.
Podle odborníků nelze v následujících měsících u nových bytů očekávat zlevnění. Mimo jiné kvůli tomu, že ceny stavebních materiálů a prací v minulém roce rostly a developeři si nemohou dovolit ceny snižovat. Spíše tedy brzdí svou stavební aktivitu. „Odložili jsme zahájení realizace nových projektů. Budeme nyní spíše doprodávat byty, které máme aktuálně v nabídce. Rozšiřovat ji hodláme jen minimálně,“ uvedl obchodní ředitel společnosti IMOS Jiří Heinl.
Starší byty zlevní
Pokles ceny lze naopak očekávat u starších bytů. „Lidé, kteří nakoupili byty před pár lety, na prodeji vydělají, i když půjdou s cenou dolů. Byty totiž nakupovali z dnešního pohledu za velmi výhodné ceny. To ale neplatí pro developery. Ti staví za současné ceny, které podobně jako energie zaznamenaly v uplynulém roce výrazné nárůsty. U nových bytů tak pomyslný polštář pro snižování cen chybí,“ uvedl Šudřich.
Marek Vinter, předseda Asociace brněnských architektů a stavitelů upozornil, že důvodem stagnace ceny nových bytů je i nutný vyšší standard těchto staveb. „Tlak na kvalitu a vysoký standard u novostaveb je soustavně posilován přísnými normami. Reálně tak výstavbu není možné zlevnit, ani poskytnout na trh byty s nižším standardem, například jako byty startovací. Od ledna 2022 musejí například všechny nově postavené domy v Česku splňovat přísnější podmínky budov s téměř nulovou spotřebou energie,“ upozornil Vinter.