Trh s novými byty v Brně stagnuje. Oživení není na pořadu dne
Trh s novým bydlením v Brně v letošním druhém čtvrtletí dál stagnoval. Mírně ubylo bytů v nabídce, prodeje byly srovnatelné s prvním čtvrtletím a průměrná cena za čtvereční metr v novostavbě se prakticky nezměnila. Vyplývá to z analýzy developerské společnosti Trikaya, která vývoj na trhu s novým bydlením dlouhodobě sleduje.
Ve druhém čtvrtletí letošního roku bylo na trhu 1229 nových bytů, na konci loňského roku to bylo 1547 bytů. Za druhé čtvrtletí se v Brně prodalo 105 bytů v novostavbách, v prvním čtvrtletí to bylo 108 bytů. Nejvíce prodaných bytů bylo v Zábrdovicích a Králově Poli, největší zájem byl o dvoupokojové byty, které vyšly v průměru na necelých sedm milionů korun. Nabídka bytů v novostavbách je podle analýzy nejnižší v posledním roce, na trhu za druhé čtvrtletí přibylo pouze 39 bytů.
„V uplynulých letech se do prodeje každý kvartál běžně dostávaly i stovky bytů v developerských projektech. V prvním letošním čtvrtletí se ale do nabídky uvolnilo pouhých 82 jednotek, a za poslední kvartál už dokonce jen 39, což je méně než za jakýkoliv jediný měsíc loňského roku. Naproti tomu z trhu během tří měsíců zmizelo bezmála 250 bytů. Jen lehce přes stovku z toho tvoří prodané byty, v případě některých projektů se developeři rozhodli pozměnit strategii a byty z trhu stáhli za účelem jejich pozdějšího pronájmu,“ uvedl výkonný ředitel a předseda představenstva Trikaya Dalibor Lamka.
Domácnosti vyčkávají
Analýza uvádí, že průměrná nabídková cena za čtvereční metr v novém bytě dosáhla vrcholu v loňském druhém čtvrtletí ve výši 127.200 korun. Mírně pak poklesla na konci loňského roku na úroveň 124.800 korun za čtvereční metr, na konci letošního druhého čtvrtletí byla v průměru na úrovni 126.400 korun za čtvereční metr.
Oživení trhu zatím příliš očekávat nelze kvůli nadále vysokým úrokovým sazbám u hypoték i zpomalujícímu stavebnictví. „I v nadcházejícím období předpokládáme, že na trhu budou v silnější pozici kupující nežli prodávající. Ze strany České národní banky sice dochází k uvolnění limitu DSTI, ovšem hypotéky i přesto zůstávají variantou spíše pro úzký okruh vysokopříjmových domácností. Navíc v české společnosti převládá názor, že současné vysoké úroky hypoték jsou pouze přechodnou záležitostí, což domácnosti motivuje k vyčkávání na příhodnější dobu k nákupu,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.
Útlum stavebnictví na jihu Moravy dokládají i čísla Českého statistického úřadu, kdy v prvním kvartále klesl počet zahájených staveb určených k bydlení o necelých 30 procent a bylo vydáno také méně stavebních povolení. V Brně novou bytovou výstavbu komplikuje mimo jiné zastaralý územní plán.