V Praze je třikrát více "zelených" kanceláří než v Evropě

V Praze je třikrát více „zelených“ kanceláří než v Evropě

Některý z ekologických certifikátů dokazujících, že budova je šetrná k životnímu prostředí, má v českém hlavním městě 15 procent kancelářských budov, zatímco evropský průměr činí pět procent, informovala dnes realitní poradenská společnost DTZ. Podle ní se tento typ výstavby stává v ČR normou.

Ještě výraznější podíl udržitelných kancelářských budov je u rozestavěných projektů. „Přibližně 81 procent projektů ve výstavbě je pre-certifikovaných nebo se bude o certifikaci zelených budov ucházet. Z celkové výměry certifikovaných kanceláří bylo v projektové fázi certifikovaných 59 procent a dalších 41 procent získalo za provozu,“ uvedla společnost DTZ, podle níž navíc bude podíl „zelených“ budov i nadále stoupat.

Takzvaný zelený certifikát, kterých se i na českém trhu používá několik, dokládá například to, že při stavbě byly použité ekologicky šetrné a úsporné materiály. Posuzuje se též energetická náročnost budov, zdraví a kvalita vnitřního prostředí, dopravní dostupnost nebo hospodaření s vodou a nakládání s odpady.

Certifikace se ovšem v současnosti týká hlavně administrativních budov. DTZ registruje v celé ČR pouze 59.300 metrů čtverečních ekologicky šetrných logistických nebo výrobních prostor a dalších 42.000 metrů čtverečních se certifikaci snaží získat. To odpovídá zhruba jednomu procentu z celkové kapacity industriálních ploch.

Mírně pak roste počet ekologicky vybudovaných obchodních center. Některý z druhů ekologických certifikátů nyní náleží šesti centrům: Forum Karolina Nová Ostrava, rozšířené části Centra Černý Most, Centru Chodov, Centru OC Nisa Liberec, nákupnímu centru Olympia Plzeň a opavskému nákupnímu centru Breda & Weinstein.

Podle evropské směrnice o energetické náročnosti budov, kterou ČR zavedla v roce 2012, budou muset mít všechny nové budovy postavené po roce 2018 téměř nulovou spotřebu energie. Komerčních budov, které by tento požadavek splňovaly, je však nyní v Evropě úplné minimum. V Česku by měl mít takřka nulovou spotřebu projekt Parkview na pražské Pankráci společnosti Skanska.

Dalšími projekty s téměř nulovou spotřebou energie je například další plánovaná fáze Futurama Business Parku od Erste Group Immorent v pražském Karlíně.

Foto: FILIP ŠLAPAL
Zdroj: ČTK