byt žena

Vybavené nájemní byty v Praze zažívají boom, neobsazenost klesá

V druhé polovině loňského roku vzrostl zájem o plně či částečně vybavené nájemní byty v Praze. Tento trend přispěl ke snížení jejich neobsazenosti z 15 na pouhých 6 procent. Většinu těchto bytů vlastní institucionální vlastníci, což zahrnuje společnosti nebo jednotlivce, kteří vlastní více nemovitostí určených k pronájmu.

Nájemné v segmentech zaměřených na pronájmy, označovaných jako „build-to-rent“ (BTR), vzrostlo v druhé polovině roku 2024 o téměř dvě procenta na 534 korun za m². To představuje přibližně 20% nárůst v porovnání s průměrným nájemným u pražských bytů.

Rozvoj trhu nájemního bydlení v Praze

V hlavním městě je aktuálně v procesu výstavby nebo dokončování 12 000 bytů určených pro pronájem. Podle analýzy společnosti BTR Consulting je na konci roku 2024 v provozu již 19 projektů s celkovým počtem 2 900 bytů. Více než třetina těchto bytů se nachází v projektech na pražské čtvrti 9, kde probíhá nejrozsáhlejší výstavba. Připravované projekty se soustředí především na Prahu 3. Zuzana Chudoba, zakladatelka společnosti, uvedla, že většina projektů dokončených v roce 2023 je již téměř plně obsazena, přičemž volné byty tvoří jen 1 %.

Pro investory je klíčovým faktorem velikost bytu. Menší byty, zejména s dispozicemi 1+kk a 2+kk, jsou více dostupné a zajišťují vyšší výnosnost. Poptávka po těchto bytech odpovídá potřebám mladých lidí a párů bez dětí. Větší byty, jako 3+kk a 4+kk, se v rámci BTR projektů obsazují hůře. Nové projekty, spuštěné v roce 2023, jsou stále z 23 % neobsazené, ale očekává se, že budou brzy plně obsazeny, protože doba na pronajmutí nových projektů je obvykle kolem jednoho roku.

Dominantní hráči na trhu a nové investice

Mezi největší institucionální pronajímatele patří izraelská společnost AFI Home, která v současnosti vlastní 873 BTR bytů a dalších 1 130 má ve výstavbě. Na trhu se angažují i další společnosti jako SIKO, Mint a Trigema. Zajímavostí je, že i pražské arcibiskupství vlastní byty určené k pronájmu, konkrétně 177 bytů zakoupených od developerů a dalších 269 ve výstavbě. V druhé polovině roku vstoupil na trh také nemovitostní fond Reico České spořitelny, který od společnosti Finep zakoupil 170 bytů.

Průměrné nájemné v BTR segmentech vzrostlo v druhé polovině loňského roku o 9 korun za m². Podle údajů developerských společností, jako je Central Group, Skanska Residential a Trigema, se v Praze v první polovině loňského roku nájemné zvýšilo o 7 % na 436 korun za m². Starší byty se na konci roku pronajímaly za průměrných 412 Kč za m², přičemž na jeden byt se ucházelo průměrně 108 zájemců.