Zvýšení úrokových sazeb: Developeři se neshodnou na následcích
Velcí developeři se neshodnou na důsledcích zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou. Někteří otevřeně mluví o možnosti realitní bubliny, jiní míní, že aktuální zvýšení nebude mít kvůli nízké nabídce a vysoké poptávce významnější vliv.
ČNB před Vánocemi zvýšila úrokové sazby o jeden procentní bod na 3,75 procenta. Důvodem růstu sazeb je rostoucí inflace a s tím spojená snaha centrální banky tlumit inflační očekávání.
Podle ředitelky strategie mezinárodního developera UDI Group Marcely Fialkové směřují kroky banky především proti inflaci, nikoli směrem k řešení možné realitní bubliny. „Ceny bydlení v Česku sice táhne vysoká poptávka, ale tu zřejmě banka regulovat nechce.
Při nabídce, která je na úrovni jednotek tisíc nových bytů v hlavním městě ročně, je logické, že problém, který způsobuje astronomické ceny není na straně vysoké poptávky například po investičních bytech, ale na straně celkově malé nabídky bytů,“ uvedla Fialková.
Hypotéky budou méně dostupné
Na to, že aktuální poptávka po nemovitostech je nadále živena vírou v jejich pokračující zdražování, respekive obavami z pokračujícího zhoršování dostupnosti bydlení, již před týdnem upozorňoval analytik UniCredit Bank Jiří Pour s tím, že v ní spatřuje charakter realitní bubliny. „Náš nový model nicméně naznačuje, že ceny nemovitostí by mohly šlápnout na brzdu poměrně prudce, a to už v příštím roce,“ uvedl Pour.
„Skokové zvýšení základní sazby se logicky promítne do cen hypoték, které se stanou méně dostupné. Nicméně vlastní bydlení, a hlavně to nové, si dnes může dovolit jen málokdo. Ti, kdo kupují nové byty v cenách kolem deseti milionů korun obvykle hypotéku nepotřebují. Neočekávám proto, že by zvýšení sazeb mělo nějaký dramatický dopad na poptávku,“ doplnila Fialková..
Hlavní analytik Central Group Ondřej Šťastný označil dnešní navýšení úrokových sazeb za nečekaně vysoké. Uvedl, že očekává další prodražení financování projektů, které povede k dalšímu zdražení hypoték. „To v souvislosti s dalšími opatřeními České národní banky, které budou platné od dubna příštího roku, povede k omezení jejich dostupnosti pro část klientů. Stále ale očekáváme, že poptávka po novém bydlení bude velmi silná, protože i nadále bude platit, že nemovitosti jsou jedním z nejbezpečnějších způsobů jak své prostředky ochránit před znehodnocením,“ uvedl Šťastný.
Hlavně zůstat v klidu
Podle vyjádření majitele a zakladatele JRD Jana Řežába by aktuální zvyšování úrokových sazeb nemělo mít významnější dopady. „Myslíme si, že aktuální zvyšování úrokových sazeb nebude mít (zejména na pražský) rezidenční development kvůli nízké nabídce a vysoké poptávce významnější vliv.
Pouze se může snížit schopnost méně bonitních klientů splácet. Ceny rostou setrvale především kvůli vysokému převisu poptávky nad nabídkou, komplikovanému povolovacímu procesu a zdražování a nedostatku stavebního materiálu a pracovních sil,“ uvedl Řežáb.
Výkonný ředitel společnosti Sekyra Group Leoš Anderle se k situaci staví optimisticky. „Pokud u některých klientů nastanou v souvislosti s růstem úrokových měr, vyšší cenou energií a inflací problémy, jsem přesvědčen, že banky jsou ochotné je s klienty řešit. Delikvence spojená se splácením hypoték je u nás velmi nízká, na tom by se nemělo nic měnit,“ uvedl.