Analytici: Květnové výsledky stavebnictví nadále ukazují na útlum sektoru
Květnové výsledky stavebnictví ukazují na to, že sektor nadále prochází útlumem. Na vině jsou stále vysoké úrokové sazby či nedostatek pracovních sil, řekli oslovení analytici. Situace by se podle nich mohla začít mírně zlepšovat ve zbytku roku.
Ze zveřejněných dat Českého statistického úřadu vyplývá, že meziroční pokles stavební výroby v Česku po dubnovém zpomalení v květnu zrychlil na 6,8 procenta. V meziměsíčním srovnání byla stavební produkce nižší o 5,1 procenta.
„Před měsícem jsme se radovali ze silných dat, kterými čeští stavebníci vstoupili do druhého čtvrtletí, květnové statistiky náš však vrátily zpátky na zem,“ uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Úroveň stavební produkce podle něj v květnu dosáhla nejhorších hodnot od února roku 2021. „Od počátku letošního roku činí průměrný meziroční pokles silná čtyři procenta, a to primárně kvůli pozemnímu stavitelství,“ doplnil.
Zlepšení by ještě mohlo přijít
Mírného zlepšení by se stavebnictví podle Vejmělka mohlo dočkat ve zbytku roku. „V souvislosti s dalším snižováním úrokových sazeb, a tedy zlevňováním financování, a celkovým zlepšováním ekonomické situace předpokládáme, že se v průběhu roku tento obrázek projeví i na investiční a stavební aktivitě,“ doplnil.
Za drahý, zdlouhavý a administrativně náročný proces stavění v Česku označil hlavní ekonom společnosti BHS Štěpán Křeček. „To může odrazovat velké zahraniční investory i české domácnosti, aby se pouštěli do nových projektů. Tristním výsledkům ve stavebnictví určitě nepomáhají zmatky kolem digitalizace stavebního řízení,“ řekl.
V budoucnu by se podle Křečka vzhledem k chystaným veřejným investicím mělo více dařit inženýrskému stavitelství, podpořit pozemní stavitelství by pak mohly rostoucí ceny na realitním trhu. „Ty mohou mnohé domácnosti přesvědčit, že se jim přes veškeré problémy přeci jen vyplatí projít byrokratickou džunglí, aby nakonec mohly bydlet ve vytouženém rodinném domku,“ řekl Křeček.
Čísla nepotěšila
Rozvoj veřejných zakázek se do celkových výsledků sektoru v budoucnu promítne také podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiřího Nouzy. „Nicméně faktem je, že květen nás svými čísly úplně nepotěšil – stavební produkce klesla meziročně i meziměsíčně. Můžeme do jisté míry spekulovat nad vlivem státních svátků v prvních dvou týdnech května, ale nepřisuzoval bych tomu velký význam,“ doplnil.
I přes současný útlum stavebnictví hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda očekává, že za celý rok stavebnictví výrazně neklesne, ale ve srovnání s loňskem bude spíše stagnovat.
„Zlepšení jeho kondice ve druhé polovině roku bude spojeno zejména s pokračujícím poklesem úrokových sazeb, který se příznivě promítne zejména v pozemním stavitelství. I tak však současný nižší objem výroby v pozemním stavitelství bude znamenat budoucí větší nedostatek rezidenčních nemovitostí, který zesílí tlak na jejich cenový růst,“ řekl.