Brzda českého stavebnictví? Drahé úvěry. A lepší to nebude
Komplikované financování a pomalé povolování staveb je podle analytiků jedním z faktorů, který stojí za únorovým propadem stavební výroby v Česku. Podle dat Českého statistického úřadu se v únoru meziročně zhoršila o 4,3 procenta a oslovení odborníci zopakovali, že kvůli špatnému vývoji tuzemské ekonomiky je výhled nepříznivý.
Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek uvedl, že únorové výsledky stavebnictví nepotěšily, na druhou stranu začátek roku je z pohledu objemu produkce méně významný, a přitom silně závislý na vývoji počasí. „Nejvíce trh brzdí problémy s financováním, část stavebníků raději začátek stavby odkládá a čeká na lepší úrokové sazby, které ale zřejmě nepřijdou dříve než ve druhé půlce roku,“ řekl Peter Markovič, generální ředitel Xella pro ČR a Slovensko.
Pozemní stavitelství se meziročně zhoršilo o 1,5 procenta a inženýrské stavitelství o 14,4 procenta. „Myslím si, že i s ohledem na to, jak je naplněn rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury, jde o nesystematický výkyv v oblasti inženýrských staveb, zejména dopravní infrastruktury. Základny loňského února i letošního ledna byly navíc vysoké. Uvidíme, jaká budou čísla stavební produkce v jarních měsících,“ řekl Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.
Ubývá stavebních povolení
Odborníci se shodli, že problémem je pomalé povolování, které výstavbu v tuzemsku dlouhodobě omezuje. V únoru se začalo stavět zhruba o pět procent méně bytů než loni a stavební úřady vydaly letos v únoru 6006 stavebních povolení, meziročně o 13 procent méně.
Stavebnictví proto vyhlíží novelu stavebního zákona, kterou už schválila sněmovna a v praxi by měla vejít příští rok. „Snahy o změny trvají téměř šest let, posun proto vítáme a věříme, že se brzy dotáhne nejen nový zákon, ale že v podobně progresivním duchu budou i jeho prováděcí předpisy,“ řekla Michaela Tomášková, výkonná ředitelka developera Central Group.
Důležité bude i zlepšení územního plánování a vedoucí realitního oddělení Broker Consulting Kristýna Viktora doplnila, že ke zlepšení je potřeba i digitalizování celého procesu přípravy projektů. Současný stav se podle ní ale rozhodně neotočí ze dne na den. Na výrazně lepší data ke stavební výrobě si proto budeme muset nejspíše ještě počkat, dodala Viktora.
Pokles stavební produkce bude letos podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka přetrvávat i v následujících měsících. Dufek z Creditas uvedl, že limitujícím faktorem zůstává vysoká cena stavebních materiálů a chybějící kvalifikovaní i pomocní zaměstnanci. „Potenciál k růstu naproti tomu rozšiřují peníze z fondu obnovy a dalších zdrojů EU. Půjde o to, jak akční dokáže být Česko v přípravě projektů a následně i čerpání těchto peněz,“ řekl Dufek.