Dobrá zpráva. Stavební výroba v Česku po ročním propadu opět vzrostla

Stavební výroba v Česku po více než rok trvajícím propadu letos v květnu poprvé meziročně vzrostla, a to o 5,8 procenta. Pozemní stavitelství posílilo o 4,5 procenta a inženýrské o 8,8 procenta. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ).

Stavebnictví po začátku epidemie nemoci covid-19 v březnu 2020 od loňského dubna vytrvale oslabovalo. V několika měsících loňského i letošního roku byl meziroční propad stavební produkce dokonce větší než deset procent.

Počet vydaných stavebních povolení letos v květnu meziročně stoupl o 15,1 procenta na 8777. Zvýšila se také orientační hodnota stavebních povolení o 1,2 procenta na 36,6 miliardy korun. „Lepší výsledky tentokrát vykázali živnostníci a menší firmy, které loni ovlivnila pandemie větší měrou, a základna byla proto velmi nízko,“ sdělila vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová. Stavební výroba zaznamenala růst i meziměsíčně. Ve srovnání s dubnem v květnu stoupla o rovná tři procenta.

Počet zahájených staveb bytů letos v květnu ve srovnání s loňskem vzrostl o 20,3 procenta na 4060 bytů. Zvýšil se počet zahájených staveb bytů v rodinných i bytových domech. Množství dokončených bytů ale meziročně kleslo o 4,1 procenta na 2807.

„Počet dokončených bytů klesl, ale meziroční srovnání v kategorii rodinných domů ovlivnila vyšší základna z loňského května, kdy stavební úřady doháněly dubnové manko,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Vzrostla i hrubá mzda pracovníků

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví v Česku se letos v květnu meziročně mírně snížil. Klesl o 0,2 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda pracovníků ve stavebnictví však oproti loňsku vzrostla o 8,7 procenta.

„Ve stavebnictví zřejmě silně zapůsobilo květnové významné rozvolnění protiepidemických restrikcí a možná i příchod teplejšího počasí. Domácnosti tak mohly začít realizovat plánované opravy a úpravy svých obydlí, které během pandemie odkládaly. Ještě silnější však pravděpodobně byl vliv obnovené poptávky firem po investicích,“ uvedl analytik Komerční banky Martin Gürtler. „Realizaci staveb komplikují skokově se zvyšující ceny stavebních materiálů a nedostatek stavebních dělníků,“ dodal analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Průmyslová výroba, stavebnictví i zahraniční obchod v Česku zaznamenaly v květnu proti předchozímu roku lepší výsledky. Pro analytiky jsou ale nejnovější data ČSÚ spíše zklamáním, naznačují podle nich limity domácí ekonomiky. Příznivá meziroční čísla jsou podle statistiků stále dána nízkým srovnávacím základem z loňského roku, který zásadně ovlivnila omezení kvůli epidemii koronaviru.

Evropská komise očekává, že růst české ekonomiky se v letošním roce po loňském rekordním propadu přiblíží čtyřem procentům. Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky i přes tvrdé dopady jarních omezení má podle aktuální prognózy zvýšit o 3,9 procenta, v příštím pak o 4,5 procenta. Předchozí květnový odhad počítal s růstem o 3,4 na letošek a o 4,4 procenta na příští rok.

red