Extrémní vedra sužují Česko. Stavební firmy se přizpůsobují
Stavební firmy v období vysokých teplot zkracují svým zaměstnancům směny, dodávají chladící šátky, prodyšné pracovní oblečení nebo zajišťují neomezený pitný režim. Vysoké teploty také mohou zpomalovat práci a vyžadují přizpůsobení stavebních postupů nebo použitého materiálu.
Vysoké teploty nejvíce ovlivňují zaměstnance, kteří pracují na venkovních stavbách, tedy betonáře, železáře, tesaře nebo vazače, uvedly firmy. Mluvčí Vinci Construction Iveta Štočková uvedla, že dodávají pracovníkům také opalovací krémy a upravují režim tak, aby více pracovali v ranních a večerních hodinách, kdy bývají teploty nižší.
Ondřej Šuch za firmu Skanska řekl, že se jim osvědčily mobilní odpočinkové přístřešky a že také instalují rozprašovače vodní mlhy. „Kromě vody jsou k dispozici také iontové nápoje na doplnění minerálů,“ doplnila mluvčí skupiny Strabag Edita Novotná. Žádné významné zdravotní komplikace oslovené firmy u svých zaměstnanců zatím neřešily.
Materiál není ovlivněn
Podle Šucha teploty okolo 30 stupňů Celsia technologie ani materiál při stavebních pracích neovlivní. Radim Mana z Metrostavu nicméně tvrdí, že vysoké teploty nejsou vhodné pro tenkovrstvé fasádní systémy nebo nátěry a změnu postupu vyžaduje také betonáž.
„Po jejím provedení je nutné provádět ochranu čerstvých konstrukcí proti vysoušení a pravidelné zkrápění, než proběhnou všechny potřebné procesy tvrdnutí,“ řekl a doplnil, že úprava postupů a zajištění bezpečnostních opatření může v období extrémně vysokých teplot některé stavební práce prodloužit.
Také Štočková potvrdila, že teplota je při výstavbě zásadním prvkem. „Každý materiál má stanoveny podmínky včetně teplot, kdy se s nimi a jak nakládá. Podle toho plánujeme všechny naše práce,“ uvedla. Nejnáchylnější na vysoké teploty je podle ní čerstvý beton.
Padaly teplotní rekordy
Teplota betonové směsi by podle Novotné neměla překročit 30 stupňů Celsia a nesmí osychat, při přepravě ji proto chrání plachtami a před pokládkou je podle ní nutné podklad skrápět. Aby se vyhnuli komplikacím spojenými s vysokými teplotami, přesouvají ve firmě Strabag některé práce do nočních hodin. „U pokládky asfaltových směsí pak v případě potřeby zahajujeme práce dříve, v časných ranních hodinách,“ řekla Novotná.
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na síti X informoval, že teplotní rekordy pro 10. červenec v Česku padly na 56 se 167 meteorologických stanic, které fungují alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v jihomoravské Strážnici, kde naměřili 36,1 stupně Celsia. V dalších dnech již budou teplotní maxima nižší, většinou kolem 30 stupňů Celsia. „Jen na jižní Moravě se mohou ještě v pátek přiblížit ke 34 stupňům,“ dodali meteorologové.