Jste jedni z nejhorších na světě, vzkázala Česku Světová banka. Ministerstvo oponuje
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) se vymezilo proti tvrzení Světové banky, podle kterého je Česká republika v délce stavebního řízení na 157. příčce ze 190 zkoumaných zemí. Banka zveřejnila informaci ve zprávě Doing Business 2020 a podle ministerstva v ní nezohlednila některé metodologické aspekty.
Úřad o tom informoval na svých webových stránkách. Výpovědní hodnotu zprávy zpochybňuje podle něj také údajná manipulace Světové banky s daty v roce 2021. Ministerstvo za předešlé vlády přesto s informacemi z reportu také pracovalo.
Pravidelná zpráva se přestala vydávat v září roku 2021 po zjištění právnické firmy WilmerHale, podle kterého nejvyšší činitelé Světové banky vyvíjeli tlak na své zaměstnance, aby upravili data, jež měla vliv na výsledné hodnocení Číny a některých dalších států.
Čísla jsou údajně zmanipulovaná
Za manipulacemi údajně stála mimo jiné šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová. Po skandálu výkonná rada MMF Georgievové vyjádřila podporu a ta zůstala v čele úřadu do dnešní doby. Ve zjištění WilmerHale podle rady pro obvinění chyběly přímé důkazy.
Podle ministerstva se i přes kontroverzní minulost studie žebříček stále objevuje v médiích, a to i přestože neobsahuje vypovídající informace o povolování bytové výstavby v jednotlivých zemích. Zpráva Světové banky posuzovala specifický příklad skladové haly, který je odlišný od výstavby například rodinného domu.
Data z Doing Business 2020 citovala ve studiích například platforma Datarun. Ta upozorňovala na nedostatečně rychlé zavádění digitalizace stavebního řízení, kvůli čemuž stavební firmy, investoři i drobní stavebníci přicházejí každý rok o více než sedm miliard korun.
Datarun také na začátku listopadu upozornil, že MMR s firmou opětovně uzavřelo tendr na digitalizaci stavebního řízení, který byl dříve zrušen pro netransparentnost Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na základě zjištění platformy antimonopolní úřad zahájil nové správní řízení.
Žádná analýza neexistuje
Informaci ze zprávy Světové banky o tom, že je Česká republika na 157. příčce v délce stavebního řízení, použilo také MMR, a to v únoru 2021. Bylo to několik měsíců poté, co Světová banka na základě podezření na upravování dat ze strany několika světových médií uvedla, že informace ve zprávě prověří.
Úřad tehdy pod vedením ministryně Kláry Dostálové (ANO) připravoval novelu stavebního zákona a podle současného ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) pak byl zveřejněný žebříček jedním z důvodu pro jeho schválení.
„Skutečnost je taková, že žádná kvalifikovaná analýza délky povolovacích řízení v ČR neexistovala. Alespoň mně dosud nebyla předložena. O neprokazatelnosti používaného srovnání délky stavebního řízení svědčí i fakt, že samotná Světová banka od sledování a zveřejňování podobných srovnání, které si navíc všímaly okrajových segmentů trhu, upustila,“ uvedl loni v červnu Bartoš v tiskové zprávě.
Namísto zavedení Nejvyššího stavebního úřadu má 1. června příštího roku vstoupit v účinnost novela současné vlády. Dokumentaci od různých subjektů si nově budou zjišťovat samy stavební úřady, které zůstanou při obcích.