Koncepcí je mnoho, politická shoda ale chybí
„Nestabilní legislativa, špatné čerpání zdrojů z EU fondů a absence dlouhodobé koncepce umocňují krizi českého stavebnictví,“ vyjádřili své zkušenosti stavaři v Kvartální analýze českého stavebnictví Q3/2013, kterou publikovala analytická společnost CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika 27. srpna na Setkání lídrů českého stavebnictví. Část politiků jim dává za pravdu.
Tento negativní trend má již i zcela zřetelný dopad na počty firem i zaměstnanců pracujících v sektoru. Nejnovější údaje ukazují, že v tomto roce klesl počet společností podnikajících ve stavebnictví zatím nejrychleji z celého krizového období. Nabídka stavebních kapacit na trhu překračuje poptávku až o 28 procent. Přitom podle nejnovější analýzy Komory administrátorů veřejných zakázek, jsou v současné době vyhlášeny stavební zakázky v řádu desítek miliard korun, nicméně výběrová řízení na tyto zakázky se protahují (většina zakázek je z let 2011 a 2012) a jen velice pomalu se daří je zadávat k realizaci.
Představitelé stovky stavebních společností se překvapivě shodli na tom, že největším problémem stavebnictví není nedostatek zakázek, ale byrokracie a nekoncepční chování státu. Devět ředitelů z deseti (91 procent) uvádí, že státu chybí dlouhodobá strategie pro rozvoj českého stavebnictví. Taková, podle které by společnosti mohly i dlouhodobě plánovat své kapacity a zdroje. Na Setkání lídrů českého stavebnictví 2013/H2 se zástupci jednotlivých politických stran shodli na tom, že koncepčních materiálů je hodně. Za opravdový problém ale považují především skutečnost, že chybí koncensus nad jednotným směrem, kterým by měl sektor a veřejné investice jít, navíc i jednotná instituce, která by sektor řídila (problematika stavebnictví spadá současně pod několik ministerstev).
Podle ředitelů stavebních společností je nutné, aby se v Česku zejména stabilizovalo legislativní prostředí, dále pak stát bezproblémově čerpal a hlavně vyčerpal všechny peníze nabízené z EU zdrojů. Dalším důležitým krokem podle nich je, aby se politické strany shodly na společném koncepčním přístupu pro směřování českého stavebnictví, jehož investiční horizont překračuje dobu působení jedné vlády a to i pokud dokončí celý čtyřletý standardní cyklus.
Kvartální analýzu českého stavebnictví Q3/2013 a závěry ze Setkání lídrů českého stavebnictví včetně zvukového záznamu toho nejzajímavějšího najdete na stránkách www.ceec.eu/events/conference-detail?iConferenceId=21.
Zdroj: Jiří Vacek, PR článek společnosti CEEC Research
–>–>