stavba dělník

Kvůli Evropské unii se musí zrychlit modernizace domů. Hrozí však nedostatek stavařů

Česko potřebuje ročně ztrojnásobit počet rekonstrukcí budov, aby dokázalo naplnit unijní plány na energetickou náročnost domů. Narazit může na nedostatek stavebníků i stavbařů.

Z kulatého stolu k podpoře iniciativy Smart Finance for Smart Buildings (SF4SB) na téma obytné budovy a renovace v Praze vyplynulo, že touha po opravách domů naráží na kapacity stavebníků.

Při debatě v Nadaci pro rozvoj architektury a stavitelství zaznělo, že dosud se ročně v Česku renovovalo procento domovního fondu. Ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Petr Valdman uvedl, to dříve byly nízké ceny energií a nikdo náklady na vytápění neřešil. „Chyběla motivace. Teď je třeba lidi přesvědčit, že zateplením se kromě úspor energií zlepšuje i kvalita bydlení a zhodnocuje se nemovitost,“ doplnil Valdman.

Nekvalitně, neodborně

Z průzkumu Centra pasivního domu (CPD) v roce 2021 vyplynulo, že převažují částečné renovace (63 procent) a 37 procent jsou ty kompletnější. „Tři čtvrtiny renovací jsou prováděny nekvalitně a neodborně,“ dodal Tomáš Vanický z CPD. Podle sčítání z roku 2021 byla více než polovina obydlených domů v ČR, kterých bylo přes 1,95 milionu, starších 40 let.

Alespoň s částečnými rekonstrukcemi lidem pomáhají dotační nástroje, jako například Nová zelená úsporám nebo letos spuštěná Nová zelená úsporám light. Valdman řekl, že většina žádostí směřuje na instalaci obnovitelných zdrojů, především fotovoltaiky, ale je potřeba se otevřít masivním renovacím, aby nebyly jen okrajové, ale poměr byl alespoň vyrovnaný.

Rostoucí zájem o rekonstrukce potvrzuje průzkumu společnosti Ipsos. Z něj vyplývá, že 24 procent domácností se letos chystá bydlení opravovat. Pro 15 procent jsou očekávané náklady mezi 250.000 a půl milionem korun, pětina počítá s náklady mezi půl milionem a jedním milionem korun.

Celkové rekonstrukce netáhnou

Vanický z CPD upozornil, že je potřeba dělat celkové rekonstrukce, což se lidem příliš nechce. „Radši si koupí nový mobil, který dostanou druhý den,“ řekl Vanický. Dodal, že přitom rekonstrukce budov pomůže k energetické nezávislosti Česka, o které země a Evropská unie usiluje o to více po invazi Ruska na Ukrajinu. Vhodné rekonstrukce můžou navíc státu výrazně ušetřit.

Problémem zvýšeného počtu rekonstrukcí může být nedostatek stavbařů. Při diskusi zaznělo, že ze stavebnictví odchází ročně 15.000 lidí ročně, je pro mladé je neatraktivní a stát nemá strategický plán, jak to změnit. „Pokud se rozjedou rekonstrukce jen o 20 až 30 procent, tak kvalifikovaní lidé začnou chybět,“ uvedl Tomáš Majtner ze Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

red