Pekarensky dvur stavba

Na některé krize nedolehla. Brněnský stavební koncern hlásí miliardový obrat

Po roce fungování má brněnský technologicko-stavební koncern THIERRA řadu velkých zakázek u nás i v zahraničí a s loňskou ziskovostí 2,5 procenta patří mezi nejrychleji se rozvíjející stavební firmy v České republice. Nově bude jeho součástí také armovna, která zajistí dodávky betonářské výztuže. V letošním roce počítá generální ředitel koncernu Václav Stehno s obratem kolem miliardy korun.

Téměř stovka zaměstnanců a zakázky doma i v zahraničí za více než 2 miliardy korun. Rok od chvíle, kdy se zakladatel stavební společnosti ALGLAS Václav Stehno a developer Tomáš Vavřík rozhodli společně založit technologicko-stavební koncern THIERRA, stojí jejich firma na pevných základech a dál se rozvíjí.

O expanzi svědčí kumulovaný obrat koncernu, který za rok 2022 dosáhl téměř na 124 milionů korun. Loňská předpokládaná ziskovost se pohybuje kolem 2,5 procent. „V letošním roce předpokládáme stejnou ziskovost. Směřujeme k tomu, že dokážeme odbavit zakázky v miliardové hodnotě. To se málokteré firmě, která startuje od nuly jako my, povede,“ zdůraznil generální ředitel technologicko-stavebního koncernu THIERRA Václav Stehno.

Projekty v Česku i v zahraničí

Při svém růstu se má firma o co opřít. Staví na řemeslné zkušenosti své dceřiné společnosti ALGLAS, která se zabývá lehkými obvodovými plášti, stejně jako na zázemí, které jí poskytuje sesterská developerská společnost DOMOPLAN. Všechny firmy patří do společné rodiny značek sdružené pod hlavičkou skupiny FIPOX.

„Nechceme zbytečně prodávat práci ven z holdingu. Máme ambice stát se jedním z lídrů v dodávce staveb jako celku. K tomu směřujeme i díky nedávné akvizici armovny, která zajistí dodávky betonářské výztuže. Ta se brzy stane součástí koncernu,“ informoval Václav Stehno. Díky nové výrobně tak dokáže jeho společnost pokrýt další část stavebního procesu sama bez dodavatelů. V červenci plánuje THIERRA založit vlastní divizi monolitů a podpořit tak další rozvoj firmy.

Jako generální dodavatel THIERRA realizovala v uplynulém roce mnoho významných projektů. Mezi ty největší patří například rezidence Pekárenský dvůr a Starý Pivovar v Brně, kde pro DOMOPLAN staví více než čtyři stovky bytů a řadu komerčních prostor. Přes tři sta bytů pak THIERRA ve spolupráci s DOMOPLANem staví také v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi v rámci rezidence Na Mariánské cestě.

„Také v dalším roce fungování nás čekají velké projekty. V Brně budeme stavět multifunkční komplex BRIXX, který nabídne téměř 500 rezidenčních jednotek. Soustředit se chceme i na zakázky mimo Brno, proto se budeme podílet na výstavbě holiday apartmánů Lesní stráně v Jeseníkách,“ uvedl Václav Stehno. Podle něj se THIERRA zaměří na získávání zakázek od dalších tuzemských i zahraničních developerů nebo investorů.

Počet zaměstnanců se zdvojnásobil

Na velké klienty a projekty se THIERRA připravuje i personálně. „Personálně jsme hodně vyrostli, podařilo se nám dát dohromady kvalitní tým. Zejména v oblasti pozemního stavitelství máme velmi zkušené experty,“ uvedl výrobní ředitel technologicko-stavebního koncernu THIERRA Lukáš Cibulka.

Počet zaměstnanců se oproti loňskému roku zvýšil o 30 procent i v dceřiné společnosti ALGLAS, která do technologicko-stavebního koncernu patří.

ALGLAS, který se zaměřuje na lehké obvodové pláště, loni vykázal obrat ve výši 137,5 mil. Kč a pokračuje v práci na projektech u nás i v zahraničí.

Jedna z velkých zakázek, které ALGLAS nedávno dokončil, je například bloková fasáda na bratislavské kancelářské budově LakeSide 02. Zaměstnanci ALGLASu vyrobili a namontovali 6953 m2 fasády a obkladů.

Podobně velkým projektem je pak také bratislavský bytový komplex Metropolis, na kterém ALGLAS aktuálně pracuje. Jednu z budov komplexu ALGLAS opatří provětrávanou bondovou fasádou, hliníkovými okny s proskleným zábradlím a balkonovými dveřmi. Celkem METROPOLIS nabídne 298 rezidenčních jednotek ve dvou věžích, které dohromady tvoří písmeno M. Komplex, který získal ocenění Best Residential Upcoming Development v 18. ročníku CIJ Awards, by měl být dokončený v prvním čtvrtletí příštího roku. Dalším právě realizovaným projektem je revitalizace Administrativní budovy v Ústí nad Labem, kde provádíme dodávku a montáž nové sloupko-příčkové fasády.

Studenty učí řemeslo

ALGLAS se ale zdaleka nesoustředí jen na nové stavby. Nedávno dokončil technologicky velmi náročnou rekonstrukci Winternitzových mlýnů v Pardubicích, kde pracoval na realizaci nerezových výplní otvorů včetně zatemňovacích a screenových rolet s motorickým ovládáním a přispěl tak k obnovení významné architektonické památky, kterou navrhl architekt Josef Gočár.

Právě obor lehkých obvodových plášťů, na které se ALGLAS zaměřuje, vzbuzuje zájem mezi studenty stavebnictví. Díky spolupráci koncernu s Fakultou stavební Vysokého učení technického v Brně mají studenti a čerství absolventi možnost získat stáž nebo zaměstnání u některé ze společností koncernu. „Současně mají odborníci z THIERRY a ALGLASu na univerzitě možnost vést semináře, kde předávají svoje zkušenosti z reálného života stavby. I díky tomu se nám studenti ozývají a poptávají u nás praxe. Mají tak možnost se učit řemeslo a my si tak vychováváme další generaci odborníků,“ uzavřel Václav Stehno.

red