drevostavba1

Novela zákona o ochraně přírody zpomalí výstavbu, varuje Hospodářská komora

Novela zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou má Sněmovna projednat ve čtvrtek, může podle Hospodářské komory výrazně zpomalit stavební procesy v Česku. Změny se dotknou nejen výstavby bytů, ale i průmyslových areálů, obchodních center, dopravní infrastruktury a energetických staveb. Komora proto doporučuje návrh zamítnout a přepracovat.

Nová legislativa zavádí například změny v ochraně dřevin a posouvá druhovou ochranu směrem k ochraně celých biotopů. Hospodářská komora přitom upozorňuje, že dřevo by mohlo hrát klíčovou roli v budoucnosti stavebnictví.

Namísto usnadnění stavebních procesů přináší novela další administrativní překážky, které mohou v některých případech výstavbu zcela zastavit. „Regulační zátěž se enormně zvýší nejen pro investory a podnikatele, ale také pro obce a státní správu. Provozovatelé technické infrastruktury navíc ponesou nové finanční náklady, které se promítnou do cen energií a dalších služeb,“ uvedl Jan Mraček, předseda sekce životního prostředí Hospodářské komory.

Další komplikací je zpřísnění pravidel pro povolování kácení dřevin. Podle komory se tato změna odrazí na správě a obnově infrastruktury, což nevyhnutelně povede ke zdražení energií, vodného a stočného.

Blokace staveb a bytová krize

Zásadním problémem je i fakt, že novela může způsobit faktickou blokaci řady stavebních projektů. „V praxi to bude znamenat další byrokratické kolečko. Investoři a developeři budou muset opakovaně přehodnocovat cenu dřevin, což povede k dalšímu zpomalení stavebních procesů,“ varuje Lenka Janáková, ředitelka odboru legislativy Hospodářské komory.

Paradoxem přitom je, že právě dřevo by mohlo pomoci s řešením bytové krize v Česku. Na semináři ve Sněmovně se minulý týden shodli zástupci komory, vlády i odborníci z oblasti lesnictví, že širší využití dřeva ve stavebnictví může podpořit domácí produkci a urychlit výstavbu bytů.

Větší využití dřeva ve stavebnictví?

Možnosti širšího využití dřeva mohou podpořit i změny v normách. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) připomněl, že se aktuálně diskutuje o zvýšení povolené požární výšky dřevostaveb z 12 na 18 metrů a u kombinovaných konstrukcí až na 22,5 metru. To by mohlo posílit dřevařský sektor a podpořit rozvoj dřevěných konstrukcí.

„Česká republika ročně vyprodukuje přibližně 15 milionů kubických metrů dřeva, ale velká část končí v zahraničí a vrací se k nám ve formě finálních výrobků s přidanou hodnotou. Chceme zajistit, aby hospodářské benefity zůstávaly u nás a aby dřevo našlo širší uplatnění například ve stavebnictví,“ dodal Vlček.