Oživení stavebního trhu nehrozí, naopak bude ještě hůř
I přes mírný meziměsíční nárůst stavební produkce, o které dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ), nelze očekávat zásadní oživení trhu. Letošní rok tak, co se týče stavební produkce, pravděpodobně zakončí Česká republika poklesem. Důvody jsou útlum vládních investic do infrastruktury a nízká bytová výstavba zapříčiněná momentální nedostatečnou kupní sílou obyvatelstva, inflací a vysokými úrokovými sazbami.
„Ve srovnání s předpandemickým únorem 2020 byla stavební produkce letos v říjnu nižší o 3,6 procenta. Hůře je na tom po srovnání také inženýrské stavitelství, které za touto úrovní zaostává o 4,8 procenta a pozemní stavitelství ztrácí 3,1 procenta oproti své předcovidové produkci,“ dodal ke zveřejněným datům Martin Gürtler, ekonom Komerční banky. Pokles v inženýrském stavitelství, do kterého patří například stavba dopravní infrastruktury, pak podle něj dokazuje utlumený vývoj vládních investic.
Pozitivní signálem ale podle něj může být rychle rostoucí hodnota stavebních povolení. Ta se navzdory nižšímu počtu povolení meziročně zvýšila o 36,8 procenta, což podle Gürtlera může značit přípravu finančně významnějších projektů. K podobnému vývoji přitom docházelo již v průběhu posledních třech měsíců.
Zdání klame, varují ekonomové
Nárůstu hodnoty stavebních zakázek naopak takovou váhu nepřikládá například ekonom banky Creditas Petr Dufek. „Nové zakázky sice co do hodnoty narůstají, avšak jde spíše o efekt některých velkých projektů a samozřejmě inflace, respektive rostoucích nákladů. Na boom stavebnictví to rozhodně stále ještě nevypadá,“ dodal Dufek.
Negativní vývoj v rezidenční výstavbě, která z části zapříčiňuje pokles ve stavebnictví, by se ale měl v příštím roce zlepšit podle generálního ředitele firmy Xella Petera Markoviče. „Letošní mírný pokles stavebnictví bude ve světle všech negativních zpráv dobrým výsledkem, ukazuje robustnost a stabilitu celého sektoru. K většímu zájmu o nové bydlení přispěje i očekávaný pozvolný pokles úrokových sazeb a s tím související zlevnění hypoték,“ dodal Markovič.
Zdražení energií situaci nepomohlo
Oslabený a stagnující rezidenční trh letos podle manažera pro veřejné záležitosti společnosti Velux Ondřeje Boreše drží hlavně rekonstrukce. V poslední době se navíc k důvodům pro rekonstrukce přidala také snaha o úspory ve spotřebě energií. Regulovaná složka energií by se podle vyjádření Energetického regulačního úřadu měla pro domácnosti v příštím roce zvýšit o 65,7 procenta, což by mělo znamenat zdražení asi o 1077 Kč za megawatthodinu.
Stavební výroba v Česku v říjnu meziročně klesla o 0,9 procenta. Zářijová data ČSÚ následně revidoval z růstu o 1,7 procenta na pokles o 0,4 procenta. V říjnu byla produkce v pozemním stavitelství, což jsou stavby budov, meziročně nižší o 1,2 procenta a v inženýrském stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, klesla o 0,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stavební výroba stoupla o 1,2 procenta.