Pomalá bytová výstavba brzdí rozvoj českého stavebnictví
České stavebnictví nadále čelí problémům spojeným s pomalým tempem bytové výstavby. Podle aktuálních statistik Českého statistického úřadu (ČSÚ) bylo v říjnu zahájeno 2571 nových bytů, což představuje meziroční pokles o 14,6 procenta. Počet dokončených bytů klesl dokonce o 48,4 procenta.
Odborníci upozorňují na komplikovanou legislativu, neefektivní digitalizaci stavebních procesů a sníženou dostupnost vlastního bydlení jako klíčové faktory, které tento útlum způsobují.
Významný propad v Praze i regionech
„Říjen byl z pohledu nové bytové výstavby slabý. I v Praze, kde tradičně probíhá nejvíce projektů, došlo k poklesu, což je ale částečně dáno vysokými čísly ze září,“ uvedl Petr Dufek, ekonom banky Creditas. Dufek také varuje, že stagnace bytové výstavby přispívá k dalšímu růstu cen na realitním trhu, což situaci dále komplikuje.
Podle Ondřeje Kozla, obchodního ředitele platformy Fingood, brzdí výstavbu neefektivní digitalizace stavebních povolení i vysoké úrokové sazby hypoték. „Zatímco Česká národní banka letos snížila sazby o téměř tři procentní body, hypotéky zlevnily mnohem pomaleji. Pro mladou generaci je bydlení stále nedostupné,“ dodává Kozel.
Poptávka po bydlení roste, překážky přetrvávají
I přes zmíněné problémy zůstává poptávka po bydlení silná, zejména v Praze. Podle Michaely Váňové, výkonné ředitelky společnosti Central Group, se letos na pražském trhu očekává prodej více než 7000 nových bytů. „Další pokles úrokových sazeb může zájem ještě zvýšit. Je ale nutné, aby stát urychlil digitalizaci a odstranil legislativní překážky, které výstavbu zpomalují,“ upozorňuje Váňová.
Ceny bytů však nadále rostou. Podle Deloitte dosáhla průměrná cena bytů v ČR 101.700 korun za metr čtvereční. Na koupi průměrného bytu nyní domácnost potřebuje pět ročních platů, v případě pražských novostaveb dokonce téměř 15 ročních mezd.
Přestože průměrná úroková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu na začátku prosince mírně klesla na 5,22 procenta, zůstávají hypoteční splátky vysoké. Například měsíční splátka na úvěr 3,5 milionu korun činí přes 20 tisíc korun, což stále zatěžuje rodinné rozpočty.