Projektanti čekají příští rok růst oboru o 1,5 procenta, vyplynulo z průzkumu
Projektové firmy v Česku v příštím roce očekávají ve svém oboru meziroční růst o 1,5 procenta. Optimističtější jsou společnosti zaměřené na pozemní stavby. Pro letošní rok počítají projektanti s růstem o 3,3 procenta. Vyplývá to z výsledků průzkumu analytické společnosti CEEC Research, které dnes zveřejnila na konferenci projektových firem.
Projektové společnosti zaměřené na pozemní stavitelství, tedy výstavbu bytů, kanceláří nebo výrobních hal a skladů, očekávají příští rok růst sektoru o 2,5 procenta. Firmy zaměřené na inženýrské stavby, tedy hlavně dopravní infrastrukturu, počítají s růstem o 0,2 procenta.
Tržby projektových firem by podle jejich ředitelů v příštím roce měly vzrůst meziročně o dvě procenta. Společnosti z pozemního stavitelství očekávají růst o 2,9 procenta, inženýrské o 0,7 procenta. Zhruba pětina projektových firem očekává v příštím roce pokles svých marží. Přibližně polovina nepočítá se změnou a necelá třetina firem očekává růst ziskovosti zakázek.
Projektové firmy mají uzavřené smlouvy na zakázky v průměru na devět měsíců dopředu, což je u poloviny oslovených společností stejně dlouhá doba jako před rokem. Třetině podniků se zásoba zakázek meziročně zvýšila, pětině klesla.
Veřejní investoři v Česku v prvním čtvrtletí zadali projektovým firmám 209 zakázek za dvě miliardy korun. Hodnota meziročně stagnovala, počet se zvýšil o 14 procent. Hodnota nově vypsaných projektových zakázek vzrostla o 92 procent. Vyplývá to z údajů společnosti CEEC Research, které má ČTK k dispozici.
„Projektová příprava tvoří přibližně dvě až tři procenta hodnoty celé stavby. Ovšem z hlediska významu je to naprosto klíčový prvek, bez kterého stavby v podstatě nemohou vzniknout. Vývoj vypsaných a následně zadaných projektových zakázek ukazuje směr, kterým by se české stavebnictví za rok až dva mělo ubírat,“ uvedl ředitel CEEC Research Michal Vacek. Největší zakázky v prvním čtvrtletí firmám zadala Správa železnic.