stavba ilustrační

Stavební výroba v Česku v únoru zpomalila, za růstem stojí infrastruktura

Stavební výroba v Česku v únoru meziročně vzrostla o 0,9 %, po očištění od sezónních vlivů ale meziměsíčně klesla o 0,6 %. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ), který data zveřejnil, stojí za slabším výsledkem především vyšší srovnávací základna z předchozího roku. V lednu letošního roku ještě stavebnictví meziročně rostlo o 8,2 %.

„Stavební produkce v únoru meziročně stagnovala a tato stagnace byla do značné míry ovlivněna vyšší srovnávací základnou,“ uvedl Radek Matějka z ČSÚ.

Zatímco inženýrské stavitelství, zahrnující výstavbu dopravní a technické infrastruktury, zaznamenalo meziroční růst o 1,3 %, pozemní stavitelství – tedy výstavba budov – se zvýšilo jen o 0,7 %. Podle odborníků je za lepšími výsledky inženýrských staveb patrný vliv veřejných investic.

„Objem inženýrských staveb se v únoru vyšplhal na nejvyšší úroveň od dubna 2022,“ uvedl Jan Vejmělek, ekonom Komerční banky. Upozorňuje však na pokračující slabost pozemního stavitelství, na které má vliv ekonomická nejistota i drahé financování.

Povolení pro miliardové projekty rostou, dokončených bytů ubývá

Významný nárůst zaznamenala orientační hodnota staveb, na které bylo v únoru vydáno stavební povolení – ta meziročně vzrostla o 30,2 % na 45,6 miliardy korun. Nárůst ovlivnila především povolení pro větší stavby nad jednu miliardu korun. I po jejich odečtení však hodnota vzrostla o 10 %, doplnila Petra Cuřínová z ČSÚ.

Počet nově zahájených bytových jednotek vzrostl v únoru meziročně o 40 % na 2607. Oproti tomu počet dokončených bytů klesl téměř o polovinu na 1683. Vývoj podle odborníků poukazuje na strukturální problémy výstavby, jako jsou zdlouhavé schvalovací procesy a neaktuální územní plány.

Oživení sektoru brání byrokracie a nedostatek zdrojů

Podle výkonné ředitelky Central Group Michaely Váňové by sektor mohl oživovat, pokud by se zlepšily podmínky pro výstavbu. „Změny zastaralých územních plánů trvají mnoho let a brzdí rozvoj měst, což zvyšuje ceny bydlení,“ uvedla. Apeluje také na potřebu dlouhodobé surovinové strategie i dostupnost pracovní síly.

Ekonom Banky Creditas Petr Dufek v únorových číslech vidí vliv loňské srovnávací základny, aktuální data ale podle něj významně nemění celkový pohled na tuzemskou ekonomiku. Varuje spíše před vnějšími riziky, která mohou další vývoj komplikovat.