Stavebnictví letos poroste o dalších 5 %
Na květnovém Setkání lídrů českého stavebnictví 2015 se letos opět setkali ředitelé stavebních a projektových společností s předními představiteli státu. Na konferenci vystoupil premiér Bohuslav Sobotka, ministr dopravy Dan Ťok, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a další významné osobnosti. V publiku soukromé investory v letošním roce poprvé doplnila více než stovka zástupců veřejných investorských organizací – starostů měst a obcí. Řečníci mluvili o připravovaných legislativních změnách ale i o budoucnosti českého stavebnictví.
Podle nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2015, která byla na Setkání lídrů českého stavebnictví 2015 představena, české stavebnictví v letošním roce dále poroste. Růst bude pozvolný a vyvážený, jen o něco málo větší, než ten loňský. Podle devíti ředitelů stavebních firem z deseti by mělo dojít k meziročnímu zvýšení objemu stavební produkce o dalších 5,0 %. Opatrnější jsou zejména velké firmy. Jejich zástupci předpovídají objem zakázek vyšší o 3,9 procenta. Společnosti, které se věnují inženýrským stavbám, zase předpovídají nárůst o 5,7 procenta. Pro lepší představu o skutečně proinvestovaných částkách tento růst znamená cirka zakázky za dalších 21 miliard korun oproti loňsku (celkem 415 miliard ve stavební produkci v roce 2014). Spolu s rostoucí poptávkou po stavebních pracích porostou také tržby stavebních firem. Ty by měly být o pět procent (5,1 procenta) vyšší než v roce 2014. Zlepšení očekávají zejména velké firmy (růst o 6,0 procenta) a také firmy z oblasti inženýrského stavitelství (růst o 5,7 procenta). Střední/malé firmy a společnosti z oblasti pozemního stavitelství predikují o něco málo pomalejší růst svých výnosů (+4,8 procenta respektive 4,9 procenta).
Hlavním tahounem výše uvedeného vývoje budou jak veřejné tak soukromé zakázky. Zatímco růst soukromého sektoru předpokládá 76 % dotazovaných, státní investice stoupnou podle 68 procent firem. Další pozitivní vývoj českého stavebnictví by měl podle ředitelů více než stovky stavebních společností a Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2015 přinést rok 2016 (+4,2 procenta).
I sebemenší růst je pro stavebnictví, které živí statisíce lidí dobrou zprávou. Sektor se ale musí vypořádat s problémy, které přinesly pokrizové roky. Desetina (13% objemu) již zasmluvněných zakázek přinese společnostem ztrátu, v lepším případě skončí nulou. Nejhůř jsou na tom velké společnosti a firmy, které se věnují inženýrským stavbám. Jejich představitelé potvrdili 17% respektive 18% procent objemu neziskových smluv. Oproti minulému roku však v této oblasti došlo ke zlepšení, právě díky poklesu ochoty stavebních firem vzít jakoukoliv práci (v minulém roce byl podíl ztrátových nebo neziskových zakázek 17,3 %). Téměř polovina firem (47 %) také velmi dobře zvažuje, od jakého soukromého investora práci přijme. Důvodem může být nedostatečně zajištěné financování, nereálné požadavky investora na cenu, nebo špatné reference na platební morálku potencionálního investora. Vzhledem ke špatným zkušenostem třetina společností odmítá také některé veřejné investory, a to zejména kvůli složitým a zdlouhavým výběrovým řízení, ale také kvůli možnému vlivu politických a lobbystických skupin na výsledky rozhodnutí.
Více informací naleznete ve Kvartální analýze českého stavebnictví Q2/2015, která je volně ke stažení na www.ceec.eu.
ZDROJ: PR článek společnosti CEEC Research s.r.o.