5 důvodů proč použít při stavbě podomítkové purenitové boxy pro exteriérové žaluzie
Exteriérová stínící technika se poslední dobou stala neodmyslitelnou součástí našich rodinných domů, bytů a kanceláří. Stává se nutností i pro to, že stále rostou nároky na energetickou úspornost budov a izolační vlastnosti konstrukcí.
Stínící technika je tedy logicky důležitý prvek, který chrání budovy ve slunečných dnech proti přehřívání. Protože v našem životě není jediným hlediskem funkčnost, ale také estetika, umisťuje se stínění tak, aby jeho technické části nebyly viditelné.
Stínící technika se tedy umisťuje do připravených kapes v konstrukcích nebo nejčastěji do kontaktního zateplení. K tomuto výsledku vede několik cest, ale nejefektivnějším způsobem jsou purenitové podomítkové boxy. Pojďme si tedy v pár bodech ukázat proč.
1. Ideální řešení stavebního detailu
Purenitový box je jednoduchý stavební prvek zvládající najednou několik problémů, které mají v jiném podání poměrně složité řešení. Box vytváří prostor pro exteriérovou žaluzii v kontaktním zateplovacím systému (dále jen „KZS“), zároveň řeší izolaci stavebního překladu a připojovací spáry okna a tvoří samonosnou konstrukci a podklad pro souvrství KZS. Pomocí zakládacího profilu boxu také řeší složitě proveditelný a estetický detail napojení izolace překladu a okenního rámu.
2. Rychlá a jednoduchá montáž
Vzhledem k tomu, že purenitový box je komplexní systémový prvek je jeho montáž velmi jednoduchá a rychlá. Nevyžaduje tak, jako například krycí plech, další složité a časově náročné koordinace různých řemesel. V základním provedení se montáž boxu provádí na zakládací profil, který se upevňuje na okenní rám a tím určí horizontální rovinu, která vychází z rovinnosti okna. Na profil se osadí vlastní box, který se ke konstrukci kotví pozinkovanými konzolemi.
3. Vlastnosti pro bezproblémové fungování v KZS
Vlastnosti boxu a jeho fungování v rámci KZS určují již vlastnosti použitých materiálů. Jedná se o konstrukční desku Purenit a jako izolace se používá PIR izolace Puren MV. Díky Purenitu jsou boxy v KZS stálé. Nereagují na rozdíly teplot, vlhkost ani stavební chemii. S fasádním systémem spolupracují. PIR izolace je asi nejlepší řešení jak zateplit překlad a kompenzovat tak nepřítomnost KZS. Oba to jsou duroplastické materiály, které nepodporují hoření.
4. Variabilita systému
Systém podomítkových purenitových prvků v sobě nese kromě boxů také prefabrikovaná ostění s integrovanými pouzdry pro podomítkové vedení venkovních žaluzií. Pro KZS z EPS se používá EPS ostění, které se plošně lepí, pro KZS z MV se používá sendvičová deska z purenitu a XPS, která se většinou kotví mechanicky na konzolky.
Vše může být také doplněno o podparapetní lože. Z boxů můžeme vytvářet libovolně dlouhé nebo rohové sestavy. Všechny hliníkové části se lakují do RAL odstínů, natírat můžeme i vnitřní prostor boxu. Díky tomu, že se purenit velmi dobře zpracovává, je možné vyrábět boxy i v atypických tvarech a plnit tak nejnáročnější požadavky architektů.
5. Správné řešení
Z uvedených věcí vidíte, že purenitový box je v rámci fasádních systémů neocenitelný přínos a troufám si říct i jedno z mála správných řešení. Pojďme tedy alespoň tento stavební detail dělat tak jak se má. Náklady na odstranění a nápravu špatně provedených detailů jsou často mnohem vyšší než zdánlivě dražší, ale správné řešení na začátku.
ZDROJ: PR článek společnosti Termopan