Aplikační postup lepení obkladů a dlažeb (pracovní postup)
Systémová řešení pro keramické obklady a dlažby – Rozmanitost a vzrůstající kvalita různých typů obkladů a dlažeb pro novostavby i renovace vyžaduje neustálý vývoj stavebních materiálů, které jsou pro jejich úspěšnou realizaci klíčové.
06 | Lepení
Po vyzrání hydroizolačního souvrství (cca 24 hod.) je možné lepit obkladové prvky – vždy je nutné vybrat vhodný typ lepidla, který je odvislý od celého spektra požadavků. Pro čistě interiérové lepení je možné použít lepicí hmotu Baumit Baumacol Basic.
07 | Nanášení lepicí hmoty
Lepicí maltu je nutné nanášet na podklad ve dvou pracovních krocích. V prvním pracovním kroku nanést tenkou kontaktní vrstvu. Na ještě mokrou vrstvu nanést ve druhém pracovním kroku ozubenou stěrkou odpovídající vrstvu lepicí hmoty pod úhlem 45 – 60°.
08 | Přiložení dlaždice
Dlaždice se pokládá na nanesenou plochu lepidla a přitlačí se. Postupně se osazuje dlažba po celé ploše s použitím obkladačských křížků, popř. klínků pro zajištění stejné tloušťky spár.
09 | Dilatační spáry
Při lepení obkladu na stěnu se postupuje stejně jako u podlahy, vždy je nutné dodržet obvodové i mezilehlé dilatační spáry, s odpovídající minimální tloušťkou.
10 | Spárování
Po technologické přestávce min. 24 hod. je možné začít spárovat obklady a dlažby spárovací hmotou Baumit Baumacol PremiumFuge. Do spár se nanáší gumovou stěrkou, popř. spárovacím hladítkem úhlopříčně k jejich směru.
11 | Aplikace silikonu
Veškeré namáhané spoje (např. styk podlah a stěn, dilatační spáry) se vyplní pružným silikonovým tmelem. Před aplikací tmelu je doporučeno do spáry vložit těsnicí provazec, který zajistí pnutí hmoty ve spáře v jednom směru a zajišťuje tím dlouhodobou životnost spárovacího tmelu.