Beton jako materiál šetrný k životnímu prostředí
Podobně jako ve všech odvětvích, i ve stavebnictví dochází ke změnám a moderní stavební materiály jako beton a cement se postupně mění tak, aby jejich výroba a složení byly udržitelnější a měly nižší uhlíkovou stopu.
Beton, cement, kamenivo, to jsou hlavní produkty, které najdete pod značkou Cemex. Pokud jste někdy stavěli dům nebo třeba jen zahradní chodník či terasu, určitě jste se s produkty této firmy již setkali. Modro-bílo-červené autodomíchávače totiž brázdí cesty všemi směry. Jen v České republice najdete více než 60 betonáren Cemex.
Firma v roce 2020 představila program Future in Action (FIA), který se zaměřuje na vývoj produktů a řešení s nižšími emisemi uhlíku, aby se postupně stala společností s nulovými emisemi CO2. Příležitosti ke snižování emisí se neomezují pouze na výrobní proces, ale na celý životní cyklus výrobků a také na transformaci hodnotového řetězce v tomto průmyslovém odvětví.
Proto se program zaměřuje na výrazné snížení přímých a nepřímých emisí CO2 z provozů a také na poskytování udržitelných a inovativních řešení pro společnost. K tomu patří inovativní produkty a nejmodernější výrobní postupy.
Milníkem ve vývoji stavebních materiálů s nízkými emisemi CO2 se v roce 2021 stala produktová řada Vertua, která může vyplnit mezeru v oblasti klimaticky neutrálních produktů. Využití našla například při stavbě betonové základny větrné farmy Ivovik v Bosně a Hercegovině.
Jde o velmi zajímavý projekt v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Dvacet větrných turbín bude vyrábět dostatek energie pro 100 tisíc domácností. Očekává se, že tato větrná farma sníží roční emise CO2 z výroby energie o zhruba 240 tisíc tun a bude mít o 70 % nižší uhlíkovou stopu ze spotřeby betonu při srovnání s předchozím rokem.
Dalším specifickým a klimatické změny respektujícím materiálem je vodopropustný beton Pervia, který je ideální pro okolí rodinného domu i zahradních cest a chodníků. Konstrukce z něj vytvořené umožňují velmi efektivně hospodařit s dešťovou vodou a dokáží při vysoké pevnosti propouštět více než 500 litrů vody za minutu na ploše 1 m2.
Tento druh betonu navíc zachovává původní vlastnosti terénu s ohledem na vsakování dešťové vody. A tak plochy realizované z tohoto betonu umožňují srážkovou vodu uschovat ve svém podloží nebo třeba tvořit doplněk systému retencí a biotopů. V krajině je tak zachována vlhkostní rovnováha a pokud je zapotřebí, tak lze tímto způsobem minimalizovat odtok srážkové vody a udržet ji, pokud možno, v místě spádu.
Cílem slupiny Cemex je dosáhnout uhlíkové neutrality a stát se do roku 2050 společností s nulovými čistými emisemi CO2. Již v roce 2022 dosáhl Cemex milníkového snížení emisí CO2 produkovanými svými cementářskými provozy v Evropě o 41 %.
K pětině celkového snížení dosaženého od roku 1990 došlo v posledních dvou letech, přičemž oproti roku 2020 došlo k poklesu o více než 12 %. Firma očekává, že se jí podaří bez problémů dosáhnout v roce 2030 snížení emisí CO2 v evropských provozech o 55 %.
ZDROJ: PR článek společnosti Cemex